Letní filmová škola představuje v sekci Terra festivalis portugalské snímky

vydáno:

aktualizace:
01.08.2022 09:08

Uherské Hradiště - Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti představuje letos v sekci Terra festivalis portugalské snímky. Pořadatelé festivalu sekci věnují vybrané zemi, jejíž filmy jsou progresivní a zvané na prestižní světové festivaly, na kterých případně získávají i ocenění, řekl ČTK programový ředitel přehlídky Jan Jílek.

foto

Úvodní tisková konference k zahájení 48. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti, 29. července 2022. Programový ředitel festivalu Jan Jílek. ČTK Kvasničková Barbora

Tentokrát podle něj padla volba na Portugalsko. "V rámci sekce představíme jak žánrové filmy, třeba mapující historii druhé poloviny 20. století v Portugalsku, tak i umělečtější filmy. A i řadu témat, která jsou důležitá pro Portugalsko, jako třeba vyrovnávání se s koloniální minulostí a tak dále," uvedl Jílek.

Přehlídka nabízí v sekci osm snímků. Dnes ráno mohli návštěvníci festivalu zhlédnout film Évonprs deníky. Režisérský tandem Maureen Fazendeirová a Miguel Gomes ve snímku vyprávěném pozpátku hravým způsobem reflektuje takzvané lockdowny zapříčiněné koronavirovou pandemií.

Odpoledne festival nabídne film Mosquito, který režíroval Jo?o Nuno Pinto. Sleduje v něm příběh sedmnáctiletého vojáka, jak v období první světové války putuje neznámou krajinou za vlastní jednotkou u jezera Malawi v tehdejším britském protektorátu Ňasko. Večer bude možné vidět snímek Smutek a radost v životech žiraf. Režisér Tiago Guedes v něm nabízí tragikomický příběh vysoké dospívající dívky a jejího plyšového medvěda.

Obsáhlou sekci věnovanou portugalským filmům nabídla LFŠ už v roce 2013. Tehdy byl hostem festivalu i režisér Pedro Costa. Letos podle Jílka bohužel nedorazí, přesto přehlídka v minulých dnech nabídla jeho poslední snímek Vitalina Varelová. Děj dramatu je zasazený do lisabonské chudinské čtvrti obývané především kapverdskými přistěhovalci.

Sekce Terra festivalis je součástí programu LFŠ od roku 2019. V minulých letech představila filmovou tvorbu Bulharska, Izraele a Mexika. Letošní 48. ročník festivalu začal v pátek 29. července, potrvá do čtvrtka 4. srpna. Promítne zhruba 180 filmů. Program je rozdělen do tří základních bloků, kterými jsou Historie, Současnost a Česko/Slovensko.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A