Letní filmová škola letos přibližuje britskou novou vlnu

vydáno:

aktualizace:
31.07.2022 17:12

Uherské Hradiště - Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti letos přibližuje v historickém programovém bloku i britskou novou vlnu z konce 50. a 60. let minulého století. Je to fenomén, který obrodil a zásadně změnil britskou kinematografii a ovlivnil ji do dalších dekád, řekl ČTK programový ředitel LFŠ Jan Jílek.

foto

Druhým dnem pokračuje 48. ročník Letní filmové školy, 30. července 2022, Uherské Hradiště. Zleva programová ředitelka Iva Hejlíčková, programový ředitel Jan Jílek a ředitelka festivalu Radana Korená při slavnostním zahájení v kině Hvězda. ČTK Glück Dalibor

"Byla to skupina mladých režisérů, částečně to vycházelo z rozhněvaných mladých mužů, hnutí, které bylo silné v literatuře a na divadle. Přinesli odvahu, vypravěčské postupy progresivnější a radikálnější v té době, i zpracování témat, která se do té doby nezpracovávala a byla v klasickém oficiálním britském filmu tabu. Odráželo to dobu a změny v britské společnosti a ovlivnilo to další tvůrce," uvedl Jílek.

Britská nová vlna přinesla jiný obraz Británie, jiné příběhy i hrdiny. Tony Richardson, Lindsay Anderson, Karel Reisz či Jack Clayton točili snímky o dělnických hrdinech, odvrácené straně třídního systému a ztracených iluzích. Letní filmová škola do programu zařadila klasické snímky jako Osamělost přespolního běžce Tonyho Richardsona i méně známé filmy jako je Pokoj ve tvaru L nebo Kožené bundy.

Diváci dnes viděli například Richardsonův snímek Kapka medu o mladé dívce, která žije s do sebe zahleděnou matkou. Dívka se stýká s černošským námořníkem, za kamaráda má homosexuála. Snímek podle programové ředitelky festivalu Ivy Hejlíčkové přinesl kontroverzi, také zřejmě první mezirasový polibek na filmovém plátně. "Mluví se tam o potratu, svobodných matkách, homosexuálech. Bylo to velmi neobvyklé, film byl v několika zemích zakázán," řekla dnes před promítáním Hejlíčková.

Představitelku hlavní hrdinky vybral režisér z asi 2000 uchazeček, zaujaly zejména její oči. Výkon herečky Rity Tushinghamové byl mimořádný. "Získala ceny, zařídil jí taky řadu dalších rolí. Stala se jednou z hlavních tváří britského filmu začátku 60. let," uvedla Hejlíčková.

Sekce Filmová čítanka, která se letos věnuje britské nové vlně, na LFŠ mapuje různá hnutí z historie filmu, uskupení či manifesty. Letošní 48. ročník LFŠ začal v pátek, potrvá do 4. srpna. Nabídne zhruba 180 filmů.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A