Letecká přehlídka v Plasech na Plzeňsku přilákala tisíce lidí

vydáno:

aktualizace:
30.04.2023 18:46

Plasy (Plzeň - sever ) - Letecká show v Plasích nabídla o víkendu historické letouny i špičkovou akrobacii. Na největší letecké akci na západě Čech byly k vidění například průlety armádních stíhaček JAS-39 Gripen, nasazení vojenského vrtulníku Sokol, ukázky unikátních historických letounů či špičková letecká akrobacie. Den ve vzduchu s Plzeňským krajem měl kromě leteckého programu i řadu doprovodných akcí. Podle pořadatelů se na akci přišlo za dva dny podívat přes 14.000 lidí, řekl dnes ČTK mluvčí akce Jiří Poór.

foto

Největší západočeská letecká show Den ve vzduchu 30. dubna 2023 na letišti Plasy. Na snímku je Polikarpov Po-2 Kukuruznik z roku 1937. ČTK Kubeš Slavomír

"V sobotu jsme měli 7821 lidí a v neděli pak přišlo 6942 lidí. V sobotu trochu nepřálo počasí, takže program nebyl podle časového harmonogramu, ale odlétali jsme skoro všechno. Například gripeny měly přilétnout dřív, ale byla bouřka mezi Čáslaví a Plasy, ale nezapomněly na nás a přilétly později. A dnes kromě pár výjimek jsme jeli podle programu," uvedl Poór.

V Plasích se poprvé představila rakouská skupina Blanix-Team. Duo kluzáků v barvách Red Bullu patří mezi nejlepší na světě a jejich show s nejtěžšími možnými akrobatickými prvky patřila k vrcholům leteckého dne. Další premiéru na Dni ve vzduchu obstaral symbol amerického válečného letectva - vrtulník Bell AH-1S Cobra. Na letecký den přiletěl se svým vystoupením i mistr světa Red Bull Air Race Martin Šonka, v letu se představilo první proudové letadlo Československé výroby Aero L-29 Delfín, ale také třeba první poválečný československý celodřevěný letoun M-1 D Sokol nebo americký cvičný letoun z roku 1942 - North American AT-6C Harvard.

Do Plas přiletěla po zimní pauze akrobatická skupina Flying Bulls Aerobatics Team, označovaná někdy za nejlepší na světě. I ona předvedla efektní a riskantní akrobatické prvky, u kterých se divákům tajil dech.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A