Legendární kanadský hokejista Bobby Hull zemřel, bylo mu 84 let

vydáno:

aktualizace:
30.01.2023 18:42

Chicago - Ve věku 84 let dnes zemřel slavný kanadský hokejista Bobby Hull. Legendární útočník v NHL zářil v dresu Chicaga, s nímž jednou vyhrál Stanley Cup. O jeho úmrtí bez dalších podrobností informoval chicagský list Daily Herald s odkazem na Hullovy blízké.

foto

Legendární hokejista zámořské NHL Bobby Hull na archivním snímku. ČTK/AP Paul Beaty

"Chicago je zarmouceno skonem legendy Blackhawks Bobbyho Hulla, superstar našeho klubu z let 1957 až 1972," reagoval chicagský celek v prohlášení. "Hull je členem elitní skupiny hráčů, kteří měli historický vliv na náš hokejový klub. Generace obyvatel Chicaga oslňovalo Bobbyho střelecké umění, bruslařské schopnosti a přístup lídra, které vedly k 604 gólům, klubovému rekordu přetrvávajícímu do dneška," uvedli zástupci Blackhawks.

Rodák z Point Anne v kanadském Ontariu v NHL mimo jiné získal třikrát Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče, sedmkrát byl nejlepším střelcem a dvakrát byl zvolen nejužitečnějším hráčem soutěže. Jako první v lize pokořil hranici 50 gólů za sezonu, když v roce 1966 nastřílel 54 branek.

Ve 13 ročnících v řadě dal alespoň 30 branek a svou bilanci v lize uzavřel na 610 gólech. V roce 1972 přešel za milion dolarů do konkurenční, nově vytvořené WHA. Na osm let se jeho domovem stal kanadský tým Winnipeg Jets.

S hokejem se Hull, jenž v Chicagu tvořil údernou dvojici se Stanem Mikitou, rozloučil v roce 1980 jako hráč Hartfordu Whalers. O tři roky později byl uveden do Síně slávy. Mimořádně úspěšnou kariéru v NHL pak prožil i jeho syn Brett Hull, jenž je s bilancí 741 gólů pátým nejlepším střelcem v historii.

Hull je považován za jednoho z nejlepších hokejistů historie. Ve své době byl například nejrychlejším bruslařem Kanady, s pukem dokázal vyvinout rychlost 45,2 kilometru v hodině, díky čemuž si vysloužil přezdívku The Golden Jet (Zlatý tryskáč). Měl také nejprudší střelu - jeho "golfový" úder letěl rychlostí 189,28 km/h, což bylo o 55 km/h více, než dobový průměr v NHL.

Zlatý tryskáč" Bobby Hull létal po ledě a trhal sítě

Kdyby se slavný kanadský hokejový útočník Bobby Hull nenechal na vrcholu slávy zlákat milionovou nabídkou konkurenční ligy WHA, mohl vládnout historické tabulce střelců NHL místo Waynea Gretzkého. I tak se "zlatý tryskáč" díky své rychlosti i přesné a tvrdé střele nesmazatelně zapsal do hokejových dějin. Někdejší hvězda Chicaga, s nímž jednou vyhrála Stanley Cup, zemřela dnes ve věku 84 let.

Během své třiadvacetileté profesionální kariéry nastřílel Hull přes 1000 soutěžních gólů. V NHL jich v 1063 zápasech zaznamenal 610, ve WHA 303. Další trefy přidal v play off, celkem má v NHL na kontě 1170 bodů v základní a 129 ve vyřazovací části.

Blonďaté levé křídlo s devítkou na zádech bylo dvakrát zvoleno nejlepším hráčem NHL, třikrát vyhrálo kanadské bodování, sedmkrát vládlo střelcům a desetkrát bylo vybráno do týmu hvězd. V roce 1961 dovedl Hull spolu se Stanem Mikitou, s nímž si jako první začali ohýbat čepel hole, či bratrem Dennisem Chicago k zisku Stanleyova poháru. O 15 let později se výrazně podílel na triumfu domácí reprezentace na Kanadském poháru.

Rodák z ontarijského Pointe Anne začínal s hokejem na zamrzlých pláccích před domem, v 18 letech po něm sáhlo Chicago. V dresu Černých jestřábů se Hull brzy vypracoval mezi největší hvězdy soutěže, v roce 1966 jako první hokejista nastřílel více než 50 branek. Magickou padesátigólovou hranici překonal celkem pětkrát.

"Uvědomil jsem si, jaké mám privilegium. Že hraju hru, kterou miluju, ve městě, které miluju a před těmi nejlepšími fanoušky. Když jsem viděl, jak jsou nadšení, tak jsem byl spokojený, protože mým cílem bylo bavit je," líčil později Hull, který vynikal i svou vizáží. Už jako kluk si nosil posilovací kroužky i do kina a během let si vypracoval působivou muskulaturu.

V roce 1972 způsobil senzaci tím, že kývl na nabídku nově vzniklé World Hockey Association (WHA) a stal se největší hvězdou Winnipegu Jets i celé soutěže. Díky tomu jako první hráč v historii vydělával více než 100.000 dolarů ročně.

"Nikdy mě nenapadlo, že bych Chicago opustil. Připadal jsem si jako jeho vládce, protože diváci mě obdivovali. Když za mnou přišli skauti z Winnipegu, odpověděl jsem, že přestoupím za milion dolarů. Ta částka se mi zdála nereálná, jenže oni dali na tehdejší dobu zcela neuvěřitelnou sumu dohromady a já jsem musel splnit slovo," popsal Hull svůj přestup, kvůli kterému přišel o účast v prestižní Sérii století proti Sovětům.

Ve Winnipegu Hull vytvořil údernou formaci se Švédy Andersem Hedbergem a Ulfem Nilssonem, společně dovedli Jets ke dvěma prvenstvím. Brusle poprvé pověsil na hřebík v roce 1978, ale když se o rok později WHA sloučila s NHL, nechal se přemluvit k návratu. Po pár zápasech byl vyměněn do Hartfordu, v jehož barvách v roce 1980 definitivně ukončil kariéru.

Následující rok se jako dvaačtyřicetiletý ještě jednou pokusil o comeback, za New York Rangers ale nakonec odehrál jen pár přípravných střetnutí. Krátce poté byl přijat do Síně slávy v Torontu.

Totéž se později povedlo i jeho synovi Brettovi, jenž v počtu gólů v NHL svého slavného otce dokonce překonal. Potatili se i další Hullovi synové Bobby, Blake a Bart, dcera Michelle se věnovala krasobruslení.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A