Ledecká při druhém startu po zranění vyhrála paralelní slalom SP

vydáno:

aktualizace:
18.03.2023 17:46

Berchtesgaden (Německo) - Trojnásobná olympijská šampionka Ester Ledecká proměnila druhý start po vleklém zranění klíční kosti ve vítězství. Po středečním druhém místě v paralelním obřím slalomu v Rogle dnes ovládla paralelní slalom v Berchtesgadenu a připsala si 21. triumf ve Světovém poháru na snowboardu.

foto

Ilustrační foto - Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká, 27. října 2022. ČTK Deml Ondřej

Ledecká byla dominantní už v kvalifikaci, kde soupeřkám nadělila více než sekundu. Ve vyřazovacích jízdách musela nejvíce bojovat ve čtvrtfinále proti úřadující mistryni světa v paralelním slalomu Švýcarce Julii Zoggové, kterou porazila o 19 setin. Pak vyřadila svou jedinou přemožitelku z Rogly Rakušanku Sabine Schöffmannovou, jež po chybě jízdu nedokončila.

Do finále proti domácí Ramoně Theresii Hofmeisterové vstoupila ve velkém stylu a na mezičase v polovině trati vedla o 85 setin. Pak se jí sice německá soupeřka přibližovala, ale Ledecká uhájila náskok o 23 setin. Vítězně tak uzavřela svoji krátkou závodní sezonu ve Světovém poháru, která po dvou operacích trvala jen necelý týden. "Závod byl úžasný, opravdu jsem si užívala každé kolo. Jsem šťastná, že jsem zpátky," řekla v televizním rozhovoru v cílovém prostoru.

Na rozdíl od středečního závodu ve Slovinsku se lépe vyrovnala se specifickým závodním rytmem. "To se nedá moc natrénovat. Je to hodně vyčerpávající. Hlavně kvůli tomu, že jsou tam různé prostoje, to v tréninku nikdy nemáme. Je to jiné tempo a jinak ten den utíká, než když člověk trénuje. Jsem ráda, že jsem se takhle rychle adaptovala na ten závodní rytmus a zvládla jsem to teď už líp," uvedla v nahrávce pro média.

Paralelní slalom jela po více než třech letech. V disciplíně, která už není součástí olympijského programu, závodila naposledy v lednu 2020 při Světovém poháru v rakouském Bad Gasteinu. "Justin (Reiter) tvrdí, že je to první závod ve slalomu, který jsme spolu vyhráli. A možná i první slalom, který jsme spolu jeli na závodě jako trenér a závodník," podotkla Ledecká, která je v paralelním slalomu mistryní světa z roku 2015.

Na snowboardu zvítězila Ledecká v SP poprvé od prosince 2021, kdy nenašla přemožitelku v Cortině d'Ampezzo. Mezitím loni v únoru na olympijských hrách v Pekingu obhájila zlato z Pchjongčchangu. Vedle jednadvaceti vítězství na snowboardu vyhrála také tři závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování.

Mrzelo ji, že na lyžích už v této sezoně závodit nestihla. "Je škoda, že teď nemůžu zpátky na lyže a dát si nějaké lyžařské závody, rozjezdit se takhle pěkně i na lyžích. Ale bylo to skvělé," dodala.

Ledecká triumfem ve finále připravila Hofmeisterovou o možnost ovládnout celkové hodnocení Světového poháru. Královnou sezony v paralelních závodech se stala Zoggová, jež vyhrála i pořadí slalomu.

Mužům v Berchtesgadenu kraloval Rakušan Fabian Obmann a první vítězství v kariéře mu zároveň vyneslo velký křišťálový glóbus za celkové hodnocení SP i malý za prvenství v disciplíně.

SP ve snowboardingu v Berchtesgadenu (Německo) - paralelní slalom:

Muži: 1. Obmann, 2. Auner (oba Rak.), 3. Marguč (Slovin.), 4. Winters (USA), ...v kvalifikaci 39. Minárik, Počinek (oba ČR) diskvalifikován.

Konečné pořadí slalomu (po 5 závodech): 1. Obmann 297, 2. Bormolini (It.) 295, 3. Auner 251.

Konečné pořadí SP v paralelních závodech (po 11 závodech): 1. Obmann 485, 2. Bormolini 481, 3. Prommegger (Rak.) 465.

Ženy: 1. Ledecká (ČR), 2. Hofmeisterová, 3. Lochová (obě Něm.), 4. Schöfmannová (Rak.), ...v kvalifikaci 21. Maděrová (ČR).

Konečné pořadí slalomu (po 5 závodech): 1. Zoggová (Švýc.) 345, 2. Ulbingová (Rak.) 290, 3. Schöfmannová 288, ....15. Ledecká 100, 16. Maděrová 80, 43. Keclíková (ČR) 3.

Konečné pořadí SP v paralelních závodech (po 11 závodech): 1. Zoggová 595, 2. Hofmeisterová 584, 3. Schöffmannová 549, ...18. Ledecká 180, 19. Maděrová 171, 43. Šonková (ČR) 10, 51. Keclíková 3.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A