Kriminalisté prověřují nový typ internetového podvodu, falešnou nabídku eSIM

vydáno:

aktualizace:
06.06.2023 11:47

Plzeň - Před novým typem podvodu varují kriminalisté z plzeňského krajského ředitelství policie, kteří se specializují na kybernetickou kriminalitu. Obrátil se na ně podvedený muž, kterého kontaktoval podvodník vydávající se za pracovníka jednoho z mobilních operátorů a jako součást digitalizace mu nabízel přechod z klasické telefonní SIM karty na eSIM. Do textové zprávy potom muži přišel kód, který domnělému operátorovi nadiktoval. Tím však podvodník převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného, takže byl následně schopen vstoupit i do jeho internetového bankovnictví a připravit ho o 850.000 korun, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Dagmar Brožová

foto

Oddělení policie ČR. Ilustrační foto. ČTK Hájek Ondřej

"V souvislosti s tímto novým typem podvodu upozorňujeme veřejnost, že pokud jste si o eSIM kartu nepožádali a byli jste osloveni údajným mobilním operátorem k její výměně, s největší pravděpodobností se jedná o podvod. Operátor nikdy nenavrhuje změnu ze SIM karty na eSIM sám, výměna je možná pouze na základě vaší žádosti," uvedla mluvčí. Upozornila na to, že kartu eSIM v současné době podporuje pouze úzký okruh zařízení. Lidé by podle ní nikdy neměli sdělovat kódy, které jim přijdou, dalším osobám ani pracovníkům mobilního operátora. "Pokud máte při hovoru s operátorem jakékoliv pochybnosti, telefonát ukončete a kontaktujte oficiální telefonní číslo vašeho operátora, které najdete na webových stránkách. Nikdy nevolejte zpět na telefonní číslo, ze kterého přišel pochybný telefonát," uvedla Brožová.

Kriminalisté v kraji zaznamenávají v posledních letech nárůst počtu případů počítačové kriminality. Loni vyšetřovali 886 takových činů, což bylo devět procent celkové kriminality v kraji. V roce 2021 představovala IT kriminalita šest procent celkové roční kriminality. Celkem 551 případů kyberkriminality se loni týkalo počítačových podvodů, uvedla v lednu krajská policie při zhodnocení kriminality za rok 2022.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A