Křetínský zaplatí za vstup k rozhodčím 50 tisíc, Sparta 220 tisíc

vydáno:

aktualizace:
13.04.2023 17:47

Praha - Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace potrestala Spartu pokutou 220 tisíc korun za porušení povinnosti pořadatele v utkání 25. kola nejvyšší soutěže s Brnem, především za to, že majitel klubu Daniel Křetínský o poločase navštívil kabinu rozhodčích. Jeden z nejbohatších Čechů musí za neoprávněný vstup k sudím zaplatit 50 tisíc korun, což je nejvyšší možná pokuta pro fyzickou osobu za tento přečin. Komise rozhodla o trestech na dnešním zasedání v Praze. Podle jejího předsedy Richarda Bačka pokutu pro klub mírně zvýšilo i použití zakázané pyrotechniky domácími fanoušky při zápase.

foto

Spolumajitel fotbalové Sparty Praha Daniel Křetínský. ČTK Deml Ondřej

Sparta porušila povinnosti pořadatele tím, že nezamezila vstupu neoprávněných osob do prostor vyhrazených účastníkům utkání. Maximální pokuta pro klub v tomto případě je pět milionů korun, takto vysoký trest by ale připadal v úvahu jen při výjimečných excesech jako nedohrání duelu. Fyzická osoba po novelizaci disciplinárního řádu před sezonou může mít zakázanou činnost ve fotbale až na tři měsíce, případně dostat pokutu až 50 tisíc korun či povinnost vykonat fotbalově prospěšnou činnost.

"Dle našeho názoru je takové jednání velmi závažným disciplinárním přečinem, svým způsobem to narušuje reputaci celého fotbalu. Z toho důvodu jsme přistoupili k uložení peněžitého trestu v nejvyšší možné výši," řekl novinářům Baček.

Předseda disciplinární komise Ligové fotbalové asociace Richard Baček hovoří s novináři po zasedání komise, která rozhodla o trestu pro Spartu Praha a jejího majitele Daniela Křetínského za návštěvu kabiny rozhodčích v poločase ligového utkání s Brnem, 13. dubna 2023, Praha. "Jiné možnosti moc nebyly. Zákaz činnosti u pana Křetínského nepřipadal v úvahu, protože nevykonává žádnou takzvaně definovanou činnost, které by se to mohlo dotknout. Fotbalově prospěšné práce nám taky nepřišly v tomto případě zcela adekvátní. Pan Křetínský zaslal písemné vyjádření, ve kterém přiznal své pochybení," dodal Baček.

Křetínský v doprovodu hlavního pořadatele Romana Duška vstoupil do kabiny rozhodčích a chtěl vysvětlení dvou verdiktů z prvního poločasu zápasu, který se hrál 2. dubna. O jaké situace se jednalo, hlavní sudí Marek Radina v zápise o utkání neupřesnil. Podle všeho šlo o úvodní gól brněnského Jakuba Řezníčka z postavení na hraně ofsajdu a pozdější neuznanou branku domácího Tomáše Čvančary kvůli údajné ruce. Rozhodčí uvedl, že Křetínský požádal o vysvětlení situací slušnou formou a kabinu opustil. Sparta v poločase vedla 2:1 a nakonec doma vyhrála 3:1.

Letenské, kteří se provinili i tím, že jejich fanoušci při zápase použili pyrotechniku, na dnešním zasedání zastupoval mluvčí Ondřej Kasík. "Daniel Křetínský komunikoval s disciplinární komisí prostřednictvím písemného vyjádření. V něm mimo jiné uvedl, že si uvědomujeme, že z jeho strany došlo k disciplinárnímu přečinu," řekl Kasík novinářům. "Co se týká výše sankce pro klub, vedení si obvykle bere nějakou dobu k tomu, aby verdikt vyhodnotilo. Nicméně nepředpokládám, že by v tomto případě došlo k odvolání," doplnil.

Podobná situace se odehrála v srpnu 2021. Tehdy disciplinární komise uložila Jablonci pokutu 100 tisíc korun za návštěvu šéfa klubu Miroslava Pelty v kabině rozhodčích o poločase utkání s Bohemians 1905. Severočeši porušili povinnosti pořadatele tím, že nezamezili vstupu nepovolaných osob k sudím. Sám Pelta se podle komise disciplinárně neprovinil, neboť řád tehdy ještě nebyl novelizován. To se kvůli chování některých funkcionářů stalo až před touto sezonou.

"Protože jednání předsedy představenstva je zcela zjevně přičitatelné pořádajícímu klubu, shledala komise i vážné pochybení klubu. Komise přistoupila k uložení trestu 220 tisíc korun, z toho pouze marginální část je za použití pyrotechniky při tom utkání. Posuzovali jsme to v kontextu minulého případu v Jablonci, diskuze nebyla až tak dlouhá," řekl Baček.

"V předchozí kauze jsme jasně řekli, že považujeme za naprosto nepřijatelné, aby k takovému jednání docházelo, byť nedochází k žádnému ovlivňování rozhodčích. Řády jasně říkají, kdo může vstoupit do kabiny rozhodčích, ti lidé tam nemají co dělat. Přiživuje to různé spekulace. Z toho důvodu budeme nadále k tomuto přečinu přistupovat velmi přísně a proto jsme uložili pokutu ve výši, které je dvojnásobná oproti té v případě Jablonce. Je potřeba tomu do budoucna zamezit," dodal.

Zápas Sparty s Brnem přinesl několik sporných verdiktů. Řezníčkův gól ze 17. minuty i branku domácího Tomáše Wiesnera ze začátku druhé půle uznali sudí podle komise rozhodčích FAČR správně, neboť bez kalibrované čáry nešlo s jistotou určit, zda se jednalo o ofsajdové situace, či ne. Naopak Čvančarova trefa z 39. minuty měla platit, jelikož ze záběru se nedalo posoudit, zda sparťan zahrál rukou. Radina na ploše gól neuznal. Sparta před sobotním domácím derby se Slavií vede tabulku o dva body před pražským rivalem.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A