Kosovo po protestech uzavřelo hlavní hraniční přechod se Srbskem

vydáno:

aktualizace:
28.12.2022 16:49

Bělehrad/Priština - Kosovo dnes uzavřelo hlavní hraniční přechod Merdare se Srbskem poté, co ho v noci na dnešek ze srbské strany zablokovalo asi 50 lidí. Ti demonstrovali na podporu Srbů žijících v Kosovu, jehož nezávislost odmítají protestující uznat. Představitelé mírové mise Severoatlantické aliance KFOR v Kosovu mezitím vyzvali všechny strany k dialogu a zmírnění napětí. Se stejnou výzvou přišly také ve společném prohlášení Spojené státy a Evropská unie.

foto

V kosovské Mitrovici nákladní automobily zablokovaly cesty spojující ve městě jeho část obývanou Srby s částí obývanou etnickými Albánci, 27. prosince 2022.  ČTK/AP Bojan Slavkovic

Jiné dva hraniční přechody na srbské hranici už byly uzavřeny kvůli obdobným protestům 10. prosince a nyní tak zůstávají otevřená jen tři místa určená k přechodu hranice mezi Kosovem a Srbskem.

Při nepokojích na počátku měsíce byl v Kosovu zatčen expolicista Dejan Pantić, etnický Srb, jehož zadržení zvýšilo napětí mezi Prištinou a Bělehradem. Mluvčí soudu v Prištině dnes oznámil, že Pantić bude propuštěn z vazby a umístěn do domácího vězení, informovala agentura Reuters.

Nejnovější protest na hranici následoval jen několik hodin poté, co Srbsko oznámilo, že uvedlo svou armádu do stavu nejvyšší pohotovosti po týdnech stoupajícího napětí.

Srbové použili na srbské straně hranice nákladní vozy a traktory, aby zablokovali silnici vedoucí od hraničního přechodu Merdare. Zátaras nyní brání tisícům obyvatel Kosova, kteří pracují na jiných místech v Evropě, aby se vrátili domů na svátky.

"Pokud už jste vjeli na srbské území, pak musíte použít jiné hraniční přechody. Nebo jet přes Severní Makedonii," napsalo kosovské ministerstvo zahraničí na své stránce na facebooku společně s oznámením o uzavření hraničního přechodu Merdare.

Mise NATO dnes uvedla, že podporuje dialog mezi všemi stranami s cílem zmírnit napětí na severu země. "Je nanejvýš důležité, aby se všichni zúčastnění vyhnuli jakékoli rétorice nebo akcím, které mohou vyvolat napětí a eskalovat situaci," zdůraznil v prohlášení KFOR generálmajor Angelo Michele Ristuccia.

Znepokojení nad napětím mezi Srbskem a Kosovem pak ve společném prohlášení vyjádřily USA a EU. Komuniké zveřejněné americkou diplomacií vyzývá obě strany ke snaze vytvořit podmínky pro sbližování a spolupráci. Dále vítá deklaraci kosovské vlády, která ujistila, že nemá žádné seznamy kosovských Srbů vytipovaných ke stíhání za účast na pokojných protestech a blokádách.

Zhruba 50.000 Srbů žijících v etnicky rozděleném severním Kosovu odmítá uznat vládu v Prištině nebo status Kosova jako země oddělené od Srbska. Mají podporu mnoha Srbů v Srbsku i vlády tohoto státu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A