Kabinová lanovka na Sněžku bude od soboty opět v pravidelném denním provozu

vydáno:

aktualizace:
07.12.2022 10:27

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Kabinová lanovka na Sněžku se v sobotu 10. prosince vrátí do pravidelného denního provozu. Od začátku listopadu je kvůli údržbě v režimu podzimní odstávky, v provozu byla o víkendech a svátcích. ČTK to dnes řekl náčelník lanovky Jiří Špetla. Lanovku, která patří městu Pec pod Sněžkou, tvoří dva úseky, a to Pec - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. V provozu je v závislosti na počasí, jezdí do rychlosti větru 60 km/h.

foto

Ilustrační foto - Hasiči a členové horské služby nacvičovali záchranu lidí z lanovky na Sněžku, 21. listopadu 2022, Pec pod Sněžkou, Trutnovsko. ČTK Taneček David

"V sobotu zahajujeme. Uvidíme, jaké bude počasí, ale zatím to vypadá dobře, lanovka by mohla jezdit až na Sněžku. Podzimní revize jsme měli letos o týden delší, od 1. listopadu do 9. prosince," řekl ČTK Špetla.

Dnes dopoledne bylo na Sněžce mrazivo a větrno. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky byla kolem 9:00 teplota minus 8,6 stupně Celsia a rychlost větru v nárazu dosáhla dopoledne přes 80 km/h. U nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno podle horské služby minus pět, mlha a 22 centimetrů sněhu.

Odstávku lanové dráhy využili vlekaři k pravidelné údržbě a revizím. "Prohlížely se tradičně oba úseky tratí, měnily se kladky, bandáž. Po několika letech jsme měnili také bandáž na poháněcím kotouči prvního úseku. Kontrolovali jsme také čepy baterií na podpěře dvě a tři prvního úseku. Zkrátka lanovka je v perfektní kondici, je připravena na zahájení pravidelného provozu," uvedl Špetla.

Lanovka podstupuje pravidelnou údržbu dvakrát do roka, na jaře a na podzim, po tuto dobu je v provozu zpravidla jen o víkendech. Z hlediska převýšení je v Česku nejextrémnější kabinovou lanovkou. Horní úsek lanovky byl loni v listopadu přestavěn, aby se zlepšily její jízdní vlastnosti. Stavbaři odstranili podpěru číslo 17 ve vrcholovém úseku a podpěru číslo 18 zvýšili o 2,7 metru. Tím se docílilo většího přítlaku lana na kladky podpěry.

Návštěvnost lanovky na Sněžku dosud nedosáhla hodnot předpandemických let. "Oproti roku 2019 je návštěvnost lanovky s malými výkyvy zhruba o 20 procent nižší," řekl ČTK Špetla. Sčítače na lanovce zaznamenaly za rok 2019, tedy před pandemií koronaviru, 311.948 průchodů, za rok 2020 jich bylo 230.842, loni 202.025 a v letošním roce dosud zhruba 246.000, uvedli zástupci lanovky.

Podle vlekařů zájem o lanovku na Sněžku velmi ovlivňuje počasí, což dokazuje i letošní pro turistiku příznivý podzim. "Podzim byl z hlediska návštěvnosti výjimečný, dokonce lepší než před pandemií koronaviru. Počasí turistice přálo," řekl ČTK Špetla.

Sčítače Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) na řadě míst v nejvyšších partiích hor v listopadu dokonce zaznamenaly rekordní návštěvnost.

Lanovka po kompletní rekonstrukci svezla první turisty v prosinci 2013, a to na spodním úseku. Šlo většinou o obyvatele Pece a lidi, kteří se na její stavbě podíleli. Druhý úsek začal fungovat pro veřejnost v únoru 2014. Nová lanovka se čtyřmístnými kabinami nahradila dřívější zařízení z roku 1949 s otevřenými dvousedačkami.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A