Izraelci opět protestovali proti návrhu soudní reformy

vydáno:

aktualizace:
18.03.2023 21:02

Tel Aviv - Tisíce lidí v celém Izraeli dnes večer opět vyšly do ulic, aby jedenáctým týdnem pokračovali v celonárodních protestech proti vládě a jejímu návrhu soudní reformy. Ten už schvaluje postupně parlament. Změny podle kritiků omezí demokracii v zemi. Tisíce lidí v Tel Avivu podle agentury AFP mávaly modrobílými vlajkami v barvách Izraele, ale někteří také duhovými vlajkami komunity LGBT. Dav pochodoval městem za skandování hesel jako "Zachraňte demokracii!" Podle izraelských médií se protesty konají ve více než stovce měst a obcí.

foto

Demonstrace v izraelském Tel Avivu proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua a jejímu návrhu soudní reformy, 18. března 2023. ČTK/AP Ohad Zwigenberg

"Přišel jsem s přáteli do Tel Avivu, abychom demonstrovali proti tomu, co nazývají reformou," řekl agentuře Reuters sedmačtyřicetiletý Ronen. Uvedl, že chce bránit demokracii před vládou, kterou obvinil z toho, že se ji snaží zničit.

"Dělám si starosti ne kvůli sobě, ale kvůli dcerám a vnoučatům. Chceme, aby Izrael zůstal demokratický a liberální a samozřejmě židovský, ale moc nás znepokojuje, že se naše země stává diktaturou," řekla AFP čtyřiašedesátiletá penzistka Naama.

Premiér Benjamin Netanjahu, který se loni v prosinci pošesté vrátil do čela vlády, tvrdí, že se ho demonstranti snaží sesadit. U soudů čelí ve třech případech obviněním z korupce, popírá však, že by se dopustil čehokoli špatného.

Návrh reformy má omezit pravomoci nejvyššího soudu a zvýšit vliv vlády na jmenování soudců, což kritici pokládají za ohrožení nezávislosti soudnictví. Netanjahu tvrdí, že jeho cílem je vyvážit dělbu moci, narušenou prý politizací soudnictví. Za sebou má spolu se svými nábožensko-nacionalistickými koaličními spojenci parlamentní většinu, ale jeho reforma soudnictví vyvolala obavy doma i v zahraničí. Jak změny směřují k ratifikaci, protesty eskalovaly, což ovlivnilo ekonomiku, včetně propadu měny. Od některých vojenských záložníků zazněly hrozby, že budou ignorovat povolávací rozkazy. Prezident Jicchak Herzog vyzval k odložení změn a ve středu představil alternativní plán, který ovšem premiér odmítl.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A