Írán popravil tři muže, kteří se účastnili protivládních demonstrací

vydáno:

aktualizace:
19.05.2023 08:36

Teherán - Írán dnes ráno popravil tři muže odsouzené k trestu smrti za podíl na úmrtí příslušníků pořádkových sil během podzimních protestů, které vyvolala smrt mladé ženy po zadržení policií. Muži byli odsouzeni za "válku proti Bohu" při protestu v městě Isfahán ve středu země. Podle agentury AFP o tom dnes informovala íránská agentura Mizán, která přináší zprávy týkající se justice.

foto

Ilustrační foto - Protesty v Íránu kvůli úmrtí ženy v policejní vazbě, 20. září 2022. ČTK/AP neuveden

Madžíd Kazemí, Sále Mírhašemí a Saíd Jákúbí podle úřadů zabili v listopadu při celonárodních protestech v Isfahánu policistu a dva členy polovojenské skupiny. Podle skupin na ochranu lidských práv byli všichni tři popravení mučeni, donuceni k přiznání v televizním přenosu a byl jim odepřen řádný soudní proces, píše agentura AP.

Proti popravě už několik dní v Isfahánu a dalších městech protestují lidé v ulicích. Ještě ve čtvrtek úřady uvedly, že zprávy o plánované popravě jsou nepravdivé, uvedla Íránská Národní rada odporu (NCRI). Opak však naznačovala pozvánka pro rodiny odsouzených k "poslední návštěvě", píše NCRI.

Popravy a zatýkání v Íránu kvůli demonstracím již dříve odsoudila řada západních zemí, některé z nich včetně USA, Kanady či Británie a také EU kvůli tomu zavedly sankce proti členům íránských bezpečnostních složek. Kvůli brutálnímu postupu vůči demonstrantům byl Írán v prosinci také vyloučen ze skupiny OSN pro rovnost pohlaví a zmocnění žen (UN Women).

Ochránci lidských práv nedávno upozornili na to, že loni poprav v Íránu přibylo o 75 procent a bylo jich nejvíce od roku 2015. Íránským úřadům podle nich jde o šíření strachu mezi účastníky protestů proti příliš rigidním náboženským pravidlům a teokratické vládě, které se v zemi rozhořely loni na podzim.

Na popravišti loni v Íránu skončilo nejméně 582 lidí.

Demonstrace v Íránu vypukly v polovině září původně kvůli potlačování práv žen a dívek, posléze přerostly v největší manifestace proti autoritářskému režimu od roku 1979. Zažehla je smrt mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové po zatčení mravnostní policií kvůli tomu, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A