Ideální podmínky vylákaly na hory tisíce lidí, neodradil je ani sobotní vítr

vydáno:

aktualizace:
05.02.2023 18:19

Praha - Ideální sněhové podmínky a nadcházející jarní prázdniny přilákaly o víkendu do českých hor tisíce lidí. Lyžaře od návštěvy zimních středisek neodradily ani sobotní vítr a výpadky elektrického proudu, které potrápily Krkonoše, Jeseníky a Beskydy. Dnes si návštěvníci hor užili slunečné a mrazivé počasí.

foto

Veřejný závod Frymburská stopa, 4. února 2023 ve Frymburku. Díky dobrým sněhovým podmínkám mohli letošní zimu poprvé pořadatelé upravit běžkařské stopy v plné délce. ČTK Pancer Václav

Na hřebenech Krkonoš leží metr až metr a půl sněhu a platí třetí lavinový stupeň z pětibodové mezinárodní škály. Do Skiresortu Černá hora - Pec v sobotu i přes větrné počasí zavítalo zhruba 20.000 lidí. Návštěvnost byla nakonec lepší než minulý víkend. Větrného počasí se obávali v Říčkách v Orlických horách. Občas byly výpadky elektřiny. Původní obavy se ale podle provozovatelů nenaplnily.

Slunečné a mrazivé počasí vylákalo lyžaře i do Jizerských hor. V Bedřichově, na Severáku a Tanvaldském Špičáku se o víkendu ze sněhu radovalo okolo 4500 lidí. Návštěvnost byla vysoká také v Rokytnici nad Jizerou, která je největším lyžařským areálem v Libereckém kraji.

V Jeseníkách v nadmořské výšce 1300 metrů leží podle horské služby okolo 80 centimetrů sněhu. Za posledních 72 hodin připadlo 30 centimetrů prašanu. Na zasněžených kopcích tak i přes sobotní vítr a výpadky elektřiny lyžovaly tisíce lidí. Některá zimní střediska v regionu kvůli tomu musela částečně nebo zcela přerušit provoz. Nejezdila třeba lanová dráha na Červenohorském sedle, jeden vlek nefungoval kvůli spadlému stromu. Dnes už byly areály otevřené bez omezení.

Ve Zlínském kraji musely kvůli větru některé areály v sobotu omezit nebo zcela zastavit provoz. Ve středisku v Karolince na Vsetínsku, kde leží kolem 50 centimetrů sněhu, se tak lyžovalo jen v pátek a dnes. Podobně na tom byly také lyžařské středisko Kohútka u Nového Hrozenkova a sjezdovka Horal v areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.

Skvělé podmínky pro lyžování a plné kopce lyžařů hlásí areály na Frýdecko-Místecku v Beskydech. Návštěvnost největšího lyžařského střediska v regionu Ski Bílá ovlivnila sobotní kalamita. Dnešní krásné počasí si už ale v areálu užilo 2500 lidí.

Stejný počet lidí a nejlepší sobotu v sezoně měl šumavský Skiareál Lipno, který vítr netrápil. Od poloviny týdne navíc připadly desítky centimetrů sněhu a dnes se na některých místech vyjasnilo. Výrazně větší počet lidí se navíc vydal na Šumavu už v pátek, kdy byly pololetní prázdniny.

Na začátku jarních prázdnin se lyžuje ve všech areálech v Karlovarském kraji, kde ale mnoho přírodního sněhu není. Nízké teploty umožňují zasněžování, v hlavním rekreační středisku Klínovec je tak přes půl metru sněhu. Od čtvrtka se upravují stopy pro běžkaře, které rolby na většině míst naposledy projížděly před Vánocemi. V lesích je ale sněhu málo.

Vysokou návštěvnost potvrdili také provozovatelé čtyř středočeských skiareálů, kterým mrazivé počasí pomohlo se zasněžováním. Na svazích ve slunečném počasí tu o víkendu lyžovaly stovky lidí.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A