Hospodářská komora: Reálné mzdy se od vzniku ČR zvýšily o 141 procent

vydáno:

aktualizace:
05.03.2023 08:07

Praha - Reálné mzdy v Česku se od rozdělení Československa do roku 2021 zvýšily o 141 procent. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory ČR, kterou má ČTK k dispozici. Mzdy rostly nejrychleji v letech 1995 a 1996 kvůli oživení růstu po hospodářské transformaci. Loňský rok podle odhadů Hospodářské komory přinesl nejhlubší pokles reálné mzdy, konečné údaje ale zatím nebyly zveřejněny, a proto nejsou součástí analýzy.

foto

Zákazníci v rouškách s nákupním vozíkem - ilustrační foto. ČTK Taneček David

Zatímco v roce 1994 byla průměrná mzda 7004 koruny, ke konci roku 2021 činila 40.135 korun. Nominální mzdy se přitom zvyšovaly rychleji než cenová hladina, takže příjmy zaměstnanců rostly i v reálném vyjádření.

"Životní úroveň zaměstnanců vzrostla. Po odečtení růstu spotřebitelských cen si zaměstnanci totiž reálně polepšili. V současnosti tak mají téměř 2,5krát vyšší mzdy než před třiceti lety," uvedla Hospodářská komora.

Reálné mzdy, které jsou očištěné o vliv inflace, nejrychleji rostly v letech 1995 a 1996, kdy se shodně meziročně zvýšily o 8,7 procenta. Pokles reálných mezd Česko zaznamenalo v letech 1998, 2000, 2012 a 2013. V roce 2013 byl nejhlubší meziroční pokles, který činil 1,5 procenta. "K ještě většímu propadu v reálných výdělcích zaměstnanců pravděpodobně došlo vlivem energetické krize a s tím související inflace v roce 2022," uvedla Hospodářská komora. Přesné údaje o vývoji mezd ale zatím nejsou k dispozici. Komora odhaduje, že mzdy loni reálně klesly o 7,8 procenta.

"Ačkoliv české mzdy stále nedosahují průměru zemí (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) OECD, k tomuto průměru 38 ekonomicky nejrozvinutějších států světa se přibližují. Zatímco v roce 1995 české průměrné mzdy byly na úrovni 37 procent průměru OECD, v roce 2021 již dosahovaly 61 procent," uvedla Hospodářská komora. Pro rychlejší přibližování ke mzdám nejrozvinutějších zemí je podle ní třeba přejít k ekonomické aktivitě s vyšší přidanou hodnotou.

Celkově hodnotí Hospodářská komora vývoj životní úrovně v Česku v uplynulých 30 letech pozitivně. "Porevoluční transformace založila dobrý ekonomický vývoj České republiky, a její postavení a životní úroveň lidí je dnes velmi solidní," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. "Dnes, alespoň v řadě našich měst, je vyšší kvalita života než v některých západoevropských metropolích nebo regionálních centrech," dodal.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A