Francouzští poslanci schválili velkou většinou zákon na "obrodu jaderné energie"

vydáno:

aktualizace:
21.03.2023 21:49

Paříž - Francouzští poslanci dnes schválili velkou většinou zákon, který má umožnit rychlou výstavbu nových jaderných reaktorů. Vládní návrh "na obrodu jaderné energetiky" podpořila i velká část opozice, píše agentura AFP. Zákon má podle navrhovatelů zkrátit lhůty povolovacích řízení a přispět tak výstavbě šesti nových reaktorů do roku 2035. Odpůrci návrhu varovali před možnými riziky využívání jaderné energie a upozorňovali na problémy s radioaktivním odpadem.

foto

Ilustrační foto - Francouzský prezident Emmanuel Macron oznamuje své plány. Země by měla mít do roku 2030 několik nových a malých jaderných reaktorů a měla stát i lídrem v zeleném vodíku. ČTK/AP Ludovic Marin

Po napjaté atmosféře, která na konci minulého týdne a v pondělí panovala v Národním shromáždění kvůli důchodové reformě, se na návrhu shodla s vládou velká část opozice. Pro zákon, který již dříve podpořil Senát, hlasovali v řadách opozice pravicoví Republikáni, poslanci za krajně pravicovou stranu Národní sdružení i komunisté. Proti byli ekologové a poslanci z levicového klubu Nepodrobená Francie.

Ministryně životního prostředí Agn?s Pannierová-Runacheová přivítala spolupráci napříč politickým spektrem. Podle ní zákonodárci vyslali francouzskému jadernému průmyslu jasný signál, že s ním do budoucnosti počítají. Zpravodajka Maud Bregeonová uvedla, že rozvoj jaderné energetiky pomůže Francii "dosáhnout uhlíkové neutrality". Naopak odpůrci nového zákona kritizovali rozvoj jaderné energetiky, která podle nich není schopna "odolat klimatickým změnám", přináší řadu rizik a nese s sebou stále nevyřešený problém skladování použitého jaderného paliva.

Zákon zjednodušuje různé administrativní a povolovací procesy pro nové reaktory, které vznikají ve stávajících elektrárnách či v jejich okolí. Má přispět k dosažení cíle, který oznámil prezident Emmanuel Macron. Ten chce do roku 2035 postavit šest nových reaktorů EPR a zahájit průzkum pro výstavbu dalších osmi nových reaktorů.

Vláda se nakonec vzdala svého záměru změnit systém kontroly jaderných zařízení, který vyvolal silnou kritiku. Zákon ruší také některá omezení zavedená Macronovým předchůdcem François Hollandem. Přestane tak zřejmě platit limit, že jaderné elektrárny mohou představovat maximálně polovinu francouzského energetického mixu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A