Fotbalová jednadvacítka si na ME zahraje s obhájcem Německem, Anglií a Izraelem

vydáno:

aktualizace:
18.10.2022 21:11

Bukurešť - Čeští fotbalisté do 21 let si na mistrovství Evropy v příštím roce v Gruzii a Rumunsku zopakují souboj s Anglií, s níž se utkali už v kvalifikaci. Dalšími dvěma soupeři svěřenců trenéra Jana Suchopárka ve skupině C budou obhájce titulu Německo a Izrael. Rozhodl o tom dnešní los v Bukurešti. "Lvíčata" odehrají skupinu v Gruzii.

foto

Ilustrační foto - ČR - Andorra, utkání skupiny G kvalifikace mistrovství Evropy 2023 fotbalistů do 21 let. 13. června 2022 Brno. Patrik Vydra, Daniel Fila, Adama Gabriel, Adam Karabec ČTK Uhlíř Patrik

Los rozdělil 16 účastnických zemí do čtyř čtyřčlenných skupin, z nichž vždy první dva týmy postoupí do čtvrtfinále. Šampionát se uskuteční od 21. června do 8. července, finále bude hostit Batumi.

Český celek se na Euru představí podruhé za sebou a počtvrté z posledních pěti závěrečných turnajů. Vloni mužstvo ještě pod vedením trenéra Karla Krejčího na šampionátu nepostoupilo ze skupiny. Nejlepším výsledkem "Lvíčat" je zlato z roku 2002.

"Máme zajímavou skupinu. I z pohledu toho, že jsme stejně jako v kvalifikaci dostali Anglii a navíc obhájce titulu Německo. S Izraelem jsme považováni za jasné outsidery, ale věřím, že se i přesto dokážeme poprat o postup ze skupiny. I s tím vědomím, že Anglie s Německem jsou favority nejen naší skupiny, ale také celého mistrovství," uvedl Suchopárek pro web FAČR.

Český tým, který prošel na šampionát poté, co v play off kvalifikace vyřadil Island, figuroval před losem ve třetím ze čtyř výkonnostních košů. Mladíci měli jistotu, že se vyhnou Chorvatsku, Švýcarsku a Belgii.

Trenér Suchopárek toužil odehrát skupinu v Gruzii, kde v roce 2017 došel na Euru s reprezentační devatenáctkou do semifinále, a přání se mu splnilo. Jeho svěřenci si zopakují souboj se svým přemožitelem z uplynulé kvalifikace Anglií. Venkovní duel "Lvíčata" prohrála 1:3, v domácí odvetě pak favoritovi podlehla 1:2 a ve skupině skončila za výběrem Albionu druhá.

"Jsem rád, že hrajeme skupinu v Gruzii, kde se nám dařilo v roce 2017 na mistrovství Evropy do 19 let. To je věc, s níž můžeme být spokojeni. Celkově věřím, že se nám turnaj povede, nezklameme a budeme konkurenceschopní i proti vynikajícím soupeřům ve skupině," prohlásil Suchopárek.

"Anglie je naším starým známým soupeřem. Ve většině obou vzájemných zápasů byli lepší, my s nimi hráli rovnocenně jen v některých pasážích. Jsou bez debat favoritem, ale také se říká do třetice všeho dobrého i zlého. Věřím, že budeme lepším soupeřem než v kvalifikaci a zrovna v utkání na mistrovství Evropy tím, kdo dokáže takového soupeře překvapit," řekl Suchopárek.

S Německem se česká jednadvacítka utkala na šampionátu v roce 2017 v Polsku, kde utrpěla porážku 0:2. Vloni svěřenci tehdejšího trenéra Stefana Kuntze po finálovém vítězství 1:0 nad Portugalskem 1:0 získali třetí zlato v historii. Němci ovládli dva z posledních tří závěrečných turnajů.

V kvalifikaci narazili svěřenci kouče Antonia Di Salva na Izrael a porazili ho v obou vzájemných zápasech. Jedinou bodovou ztrátu Němci utrpěli s Polskem. Izrael obsadil v tabulce druhé místo a v play off až na penalty vyřadil Irsko. Na šampionátu si zahraje teprve potřetí.

"Německo je obhájcem titulu, vyhráli v kvalifikaci devět zápasů a jediný prohráli, což svědčí o velké síle jejich týmu. Také je to jeden z favoritů šampionátu, který se opírá o výborné hráče z bundesligy. Věřím ale, že stejně jako je ve skupině zdolalo Polsko, tak jsme schopni takový tým potrápit a uhrát s ním dobrý výsledek také my," uvedl Suchopárek.

"Izrael by ve svém středu mohl mít některé hráče, s nimiž hrál finále letošního mistrovství Evropy hráčů do 19 let na Slovensku. Jsou technicky vyspělí a umí potrápit kohokoliv. Stejně jako my postoupili z baráže. Hrajeme s nimi poslední zápas ve skupině, v němž může jít o postup. Věřím, že je v našich silách je porazit," dodal bývalý reprezentační obránce.

Na přípravu má hodně času. "Určitě využijeme listopadový termín k sehrání dvou přípravných zápasů a v březnu by měla být taková generálka na šampionát. V průběhu několika málo dní chceme doladit jména soupeřů a dobře se na turnaj připravit," uvedl Suchopárek.

Na Euru se bude hrát i o start na olympiádě v roce 2024 v Paříži. Účast si zajistí trojice nejlepších týmů z kontinentálního šampionátu mimo pořadatele her Francii a Anglii.

Skupina je silná, nejsme favority, ale cílem zůstává postup, shodla se "Lvíčata"

Čeští fotbalisté do 21 let se shodli, že jim dnešní los mistrovství Evropy v příštím roce přisoudil velmi těžkou skupinu. Navzdory náročné skupině zůstává cílem "Lvíčat" boj o postup do čtvrtfinále.

"Máme obtížnou skupinu, Německo s Anglií znamenají absolutní špičku, ale my se na druhou stranu můžeme těšit na krásné vzájemné zápasy. Každý z nás se může ukázat v tom nejlepším světle. Izrael by měl být papírově slabší, ale pokud se dostal až na Euro, rozhodně to nebude nijak jednoduchý soupeř," uvedl pro FAČR záložník Kryštof Daněk.

Do čtvrtfinále postoupí z každé skupiny první dva týmy, čeští mladíci by tak na cestě do vyřazovací fáze museli skončit v tabulce před jedním z favoritů. "Dostali jsme těžkou skupinu. Anglii dobře známe z kvalifikace, kde jsme se s ní dvakrát poměřili a poznali, jak je silná. Německo vnímám hodně podobně, je to absolutní špička a jejich poslední titul z ME jednadvacítek hovoří za všechno. Naší prvotní ambicí bylo dostat se na Euro a teď se popereme o postup. Skupina je relativně těžká, ale musíme k zápasům přistoupit poctivě, sebevědomě a odvážně," řekl záložník Jan Žambůrek.

"Nemáme jednoduchou skupinu, ale to bylo jasné už před samotným losem. Izrael jsem si z posledního koše přál a věřím, že uspějeme. Anglii jsme si vyzkoušeli a víme, do čeho jdeme. Do třetice se nám snad proti nim podaří uspět. Zápas s Německem je podobný kalibr, musíme si to s nimi rozdat a překvapit je. V některém zápase i tak skvělé týmy můžete překvapit a věřím, že se nám to povede zrovna na Euru. Oni jsou favorité, ale popereme se s nimi," doplnil další středopolař Lukáš Červ.

Český tým v kvalifikaci s Anglií dvakrát prohrál - venku 1:3 a doma 1:2. "S Anglií to dvakrát výsledkově nevyšlo, ale domácí odveta tak špatná nebyla. Na tom můžeme stavět i před Eurem. Německo má podobně silné individuality. Jsou to kluci, kteří hrají v nejlepších evropských soutěžích. My tomu musíme čelit týmovostí a tím, že táhneme za jeden provaz. Naše ambice musí být před turnajem jasná - prát se o postup ze skupiny a ukázat se v tom nejlepším světle," podotkl útočník Václav Sejk.

"Možná jsme dostali jednu z těžších skupin. Za Anglii jsem rád. Můžeme si s nimi do třetice zahrát a každý z nás si přeje takovou velmoc konečně porazit. Německo vyhrálo poslední šampionát, bude to jeden z favoritů na postup ze skupiny. Izrael bude nepříjemný soupeř, mají hráče silné na míči. Ale naše ambice jsou jasné: jedeme na Euro s tím, že se pokusíme postoupit. Víme o kvalitě protivníků a je jenom na nás, zda ukážeme, že jsme lepší," dodal obránce Martin Vitík.

Los skupin mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let

Skupina A (Tbilisi): Gruzie, Portugalsko, Belgie, Nizozemsko.

Skupina B (Bukurešť): Rumunsko, Španělsko, Ukrajina, Chorvatsko.

Skupina C (Batumi, Kutaisi): Česko, Anglie, Německo, Izrael.

Skupina D (Kluž): Norsko, Švýcarsko, Francie, Itálie.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A