Filmová škola promítne snímky scenáristy Procházky i režiséra Almodóvara

vydáno:

aktualizace:
08.06.2023 18:39

Uherské Hradiště - Letní filmová škola v Uherském Hradišti (LFŠ) letos promítne filmy českého scenáristy Jana Procházky nebo snímky španělského režiséra Pedra Almodóvara. Mezi zahraničními hosty festivalu budou filipínský režisér Lav Diaz nebo chorvatský režisér Rajko Grlič. Novinářům to dnes řekli pořadatelé 49. ročníku festivalu, který se uskuteční od 28. července do 3. srpna.

foto

Ředitelka Letní filmové školy Radana Korená při setkání k programu festivalu, 8. června 2023, Uherské Hradiště. ČTK Glück Dalibor

Program festivalu je rozdělený do pěti hlavních bloků, a to Historie, Současnost, Česko/Slovensko, Hosté a AČFK uvádí. "Samozřejmě se snažíme o strukturu programu tak, aby byla pořád zajímavá a vyvážená. Jak pro lidi, kteří se hlouběji rádi zabývají filmem, tak pro ty, kteří mají rádi kvalitní film i pro ty, kteří si chtějí přijít odpočinout a vědět, že uvidí něco moc dobrého,“ řekla ředitelka festivalu a předsedkyně pořádající Asociace českých filmových klubů (AČFK) Radana Korená.

Retrospektivu LFŠ věnuje režisérovi klasické hollywoodské éry Howardu Hawksovi. Točit začal ve 20. letech minulého století, jeho poslední film je z roku 1970. Do jeho žánrově pestré filmografie patří westerny, komedie, dobrodružní snímky, muzikály, gangsterky i filmy noir. Ve Filmové čítance se představí italský neorealismus, který namísto krásy obrazů volal ve 40. a 50. letech 20. století po návratu ke kráse světa, pravdě věcí, realitě. Prostor dostanou především snímky, které natočili Vittorio De Sica a Roberto Rossellini.

Do bloku Současnost patří kupříkladu sekce Terra festivalis, která se zaměřuje na národní kinematografie prosazující se v poslední době na mezinárodní scéně. Letos představí výběr filmů z Brazílie. Sekci Ikona letos věnují pořadatelé režisérovi Pedru Almodóvarovi. Chybět opět nebude ani sekce Východní přísliby, která nabízí filmové novinky z východní Evropy.

V bloku Česko/Slovensko je připravená obsáhlá retrospektiva scenáristy Jana Procházky. "To je mimořádná osobnost s velkým tematickým, žánrovým záběrem," uvedla programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková. Podle Procházkových scénářů vznikly filmy jako Ať žije republika, Kočár do Vídně, Už zase skáču přes kaluže, Ucho nebo Páni kluci.

K programu LFŠ patří také další výstava připravená Českou tiskovou kanceláří (ČTK), která je jedním z hlavních mediálních partnerů festivalu. Nová venkovní putovní výstava se jmenuje Prezidentské okamžiky. Nabídne desítky fotografií ze života a práce všech československých a českých prezidentů.

Doprovodný program láká i na koncerty, divadlo nebo akce pro děti. Promítat budou též letní kina. Akreditace i balíčky vstupenek už jsou v prodeji, část programu festivalu bude znovu zdarma. Další novinky oznámí pořadatelé 14. června na tiskové konferenci v Praze.

Loni na LFŠ zavítalo téměř 4600 akreditovaných návštěvníků. V rámci balíčků se prodalo dalších 2120 vstupenek. Na programu bylo při loňském 48. ročníku festivalu 178 filmů ve 221 projekcích, 89 položek odborného programu včetně pěti lekcí filmu, 67 doprovodných akcí a 12 akcí takzvaného Industry programu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A