Fialova vláda se ujala moci, začala řešit covid, rozpočet či dopady zdražování

vydáno:

aktualizace:
18.12.2021 07:23

Praha - Česká republika má novou vládu. Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval kabinet Petra Fialy (ODS), který vytvořila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s Piráty a STAN. Pět dosud opozičních stran vystřídalo 69 dní po volbách menšinovou vládu ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO). Zatímco dosluhující kabinet se dnes ráno sešel na posledním zasedání, nový vládní tým měl odpoledne ve Strakově akademii premiéru a Fiala poté postupně uváděl ministry do úřadů. Nová vláda dnes rozhodla, že nepožádá poslance o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu, který tak skončí během Vánoc. Pokud se bude situace kvůli šíření nové variantu omikron zhoršovat, je vláda připravená se k debatě o nouzovém stavu vrátit, řekl premiér Fiala.

foto

Tisková konference po prvním zasedání vlády premiéra Petra Fialy, 17. prosince 2021 v Praze. ČTK Deml Ondřej

Zeman jmenoval ministry hodinu před polednem místo na Pražském hradě netradičně na zámku v Lánech, kde pobývá po propuštění z nemocnice. Prezident akceptoval všechny navržené členy kabinetu, které mu Fiala v polovině listopadu předložil. Přitom před týdnem oznámil, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti) a Fiala začal mluvit o kompetenční žalobě. Na pondělní schůzce se nakonec oba ústavní činitelé domluvili, že Zeman i přes výhrady jmenuje i Lipavského.

Na vládní funkci si však ještě musí počkat budoucí ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je kvůli nákaze covidem-19 v izolaci. Řízením úřadu byl dočasně pověřen předseda lidovců Marian Jurečka.

Video: Fialova vláda se ujala moci, nechce pokračovat v nouzovém stavu
17.12.2021, 16:00, autor: Jakub Šťastný, zdroj: ČTK/Video

Z Lán odjela vláda na první zasedání do Strakovy akademie. Fialu tam přivítal už bývalý premiér Babiš, který svému nástupci předal klíč od korunovačních klenotů a dopis se vzkazem po vzoru amerických prezidentů.

Nová vláda bude mít 18 členů, z toho tři jsou ženy. Tři ministři nemají vlastní ministerstvo, budou odpovědní za evropské záležitosti, vědu, výzkum a inovace a za legislativu. Prvním místopředsedou bude šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Úřad vlády povede bývalá mluvčí občanských demokratů Jana Kotalíková, mluvčím nového kabinetu se stal dosavadní mluvčí ODS Václav Smolka. Odpoledne a večer Fiala uvedl do úřadů sedm ministrů, zbývající převezmou funkce během soboty.

Zeman nechtěl jmenovat Lipavského šéfem české diplomacie, pětikoalice ale nemínila ustoupit a zdálo se, že spor směřuje k Ústavnímu soudu. Fiala po pondělní schůzce s hlavou státu překvapivě oznámil, že prezident jmenuje všechny ministry podle jeho návrhu, protože nechce zatěžovat vládu už v tak složité situaci soudním sporem. Při dnešním ceremoniálu mělo napětí kolem Lipavského nečekané pokračování - kancléř Vratislav Mynář jej nazval nejprve magistrem, poté se opravil a uvedl, že je bakalář. Pouze bakalářské vzdělání bylo pro Zemana jedním z důvodů, proč odmítal Lipavského jmenovat, vyčítal mu rovněž vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce nebo návrh, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na českém území.

Zeman popřál vládě úspěch a to, aby po ní něco zůstalo. Kabinet má podle něj před sebou příležitost vyrovnat se s covidem-19 či energetickou krizí. O důvěru poslanců hodlá Fiala požádat v polovině ledna, ve Sněmovně se opírá o většinu 108 hlasů. Do té doby plánuje dopracovat své programové prohlášení, základní koncept chce mít hotový začátkem příštího roku. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) má za úkol vypracovat harmonogram projednávání rozpočtu na příští rok a pravidla pro fungování státu v rozpočtovém provizoriu. Babišův tým navrhl rozpočet se schodkem 377 miliard korun, nastupující vláda chce deficit snížit pod 300 miliard Kč.

Fialova vláda se rozhodla, že nepožádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli covidu-19, který tak skončí během vánočních svátků, přesně o půlnoci 25. prosince. V případě zhoršující se epidemické situace je ale připravena rychle o znovuzavedení stavu nouze jednat. Ustavila také skupinu ministrů, která se začne věnovat dopadům rostoucích cenám energií. Dnes jmenovaný kabinet se do konce roku ještě sejde 22. a 29. prosince.

Fiala na první zahraniční cestu vyrazí na Slovensko, zřejmě na začátku ledna. Pokračuje tak v tradici svých předchůdců. Slovenský premiér Eduard Heger Fialovi poblahopřál ke jmenování jeho vlády a současně poděkoval Babišovi za dosavadní spolupráci. Už v pondělí vyrazí do Bratislavy Lipavský.

Babiš na dnešní ráno svolal poslední zasedání své vlády, aby poděkoval ministrům. Za úspěch považuje, že menšinový kabinet ANO a ČSSD vydržel celé funkční období, jehož poslední dva roky ovlivnila koronavirová pandemie. "Jaká byla naše vláda, vyhodnotí historie v nějakém čase," řekl končící premiér.

Babiš, který se stal druhým nejdéle sloužícím premiérem ČR po Václavu Klausovi, nyní bude působit jako opoziční poslanec. Příští rok bude na sněmu ANO obhajovat funkci předsedy. Ještě než předal úřad Fialovi, vyzval k tomu, aby české předsednictví v Evropské unii ve druhé polovině příštího roku nebylo předmětem domácí politické soutěže.

Do úřadů dnes premiér Fiala uvedl čtyři místopředsedy vlády, kterými budou vedle Rakušana také zástupci dalších koaličních stran - ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Funkci od svých předchůdců symbolicky převzali také ministři financí Zbyněk Stanjura, spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) a průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Jedním ze stěžejních úkolů ministerstva vnitra bude podle Rakušana krizové řízení. Ústřední krizový štáb, který ministr vnitra řídí, by měl být institucí, která rozhoduje. Válek vyzval lidi, aby o Vánocích a na konci roku omezili večírky tak, aby se minimalizovalo šíření covidu. Nechce jít ale cestou zákazů a příkazů, apeloval na odpovědnost. Jako první chce řešit podmínky pro konání školních lyžařských kurzů.

Jurečka chce nejdřív řešit, jak zmírnit dopady růstu cen energií a jak zajistit peníze pro sociální služby v době rozpočtového provizoria. Dlouhodobým cílem je rozumná důchodová reforma s širší politickou podporou. Vycházet chce z návrhů, na nichž se už politici a experti shodli.

Prioritami ministerstva pro místní rozvoj jsou podle Bartoše přepracování stavebního zákona, posílení transparentnosti veřejných zakázek i strategické plánování regionálního rozvoje. Stanjura musí vypracovat návrh státního rozpočtu na příští rok. Klíčovým úkolem pro Síkelu je vyšší energetická soběstačnost země a jeho prvořadým úkolem bude řešit dopady rostoucích cen energií. Blažek uvedl, že není nutné měnit po každých volbách personální obsazení institucí. Chce zajistit více peněz na odměny znalců, zaměří se také na rozdíl mezi platy soudců a žalobců a jiných zaměstnanců v justici.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Fialova vláda nepožádá poslance o prodloužení nouzového stavu Fialova vláda nepožádá poslance o prodloužení nouzového stavu

Profil ke zprávě: Konec nouzového stavu podle hejtmanů nebude mít vliv na boj krajů s covidem Konec nouzového stavu podle hejtmanů nebude mít vliv na boj krajů s covidem

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A