Fiala předá v nejbližších dnech Pavlovi návrhy na jmenování Beka a Dvořáka

vydáno:

aktualizace:
26.04.2023 14:36

Praha - Premiér Petr Fiala (ODS) respektuje nominace hnutí STAN na ministry školství a pro evropské záležitosti. ČTK sdělil, že v nejbližších dnech předá prezidentovi Petru Pavlovi návrhy na jejich jmenování. Hnutí STAN v úterý večer rozhodlo, že navrhne do funkce ministra školství dosavadního ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka a na jeho místo nynějšího náměstka ministra zahraničí Martina Dvořáka. Bek má v čele ministerstva školství nahradit Vladimíra Balaše, který ohlásil minulý týden rezignaci ze zdravotních důvodů. Prezident bude podle dřívějších informací jednat s Fialou o obměně kabinetu v úterý 2. května.

foto

Ilustrační foto - Prezident Petr Pavel (vlevo) a premiér Petr Fiala. ČTK Kamaryt Michal

"Od předsedy hnutí STAN jsem obdržel nominaci Mikuláše Beka na pozici ministra školství a Martina Dvořáka na post ministra pro evropské záležitosti. Navrhované kandidáty znám dobře nejen z působení ve vládě, nominaci hnutí STAN respektuji a v nejbližších dnech předám panu prezidentovi návrh na jejich jmenování," uvedl Fiala. Později na tiskové konferenci dodal, že jmenování by mohlo být příští týden, záležet přitom bude na programu prezidenta.

Bek se zřejmě stane třetím ministrem školství v nynější koaliční vládě. Balaše vyslalo hnutí STAN do čela ministerstva loni v červenci. Nahradil Petra Gazdíka (STAN), který odstoupil kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z pražské korupční kauzy Dozimetr. Balaš požádal o uvolnění z funkce kvůli dlouhodobým zdravotním problémům po prodělání covidu-19. Poslanecký mandát si zatím ponechá.

Bek (59) je zároveň senátorem, dříve působil v pozici rektora brněnské Masarykovy univerzity. Dvořák (66) byl v minulosti primátorem Hradce Králové, generálním konzulem v New Yorku či velvyslancem v Kuvajtu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A