Fiala: Český národ není v EU nevýznamný. Zeman varoval před ohrožením svobody

vydáno:

aktualizace:
09.07.2022 00:02

Praha - České předsednictví v Radě Evropské unie je příležitostí uvědomit si, že nejsme malý a nevýznamný národ, na jehož hlasu nezáleží a o jehož budoucnosti se rozhoduje jinde. V projevu v pražském Rudolfinu před zahájením koncertu PKF - Prague Philharmonia to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Prezident Miloš Zeman prohlásil, že svoboda je neustále něčím ohrožována, například agresivní válkou na Ukrajině, fanatismem nejrůznějších druhů nebo pokusy o znovuzavedení cenzury. Česko začalo EU předsedat 1. července, štafetu převzalo od Francie.

foto

Slavnostní koncert PKF - Prague Philharmonia při příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, 8. července 2022 v pražském Rudolfinu. Premiér Petr Fiala. ČTK České předsednictví v Radě EU

Na projevy navázal slavnostní koncert při příležitosti zahájení předsednictví. Světovou premiéru bude mít autorská skladba klavíristy Tomáše Kača připravená speciálně pro české předsednictví. Na programu koncertu jsou díla českých autorů, zazní také hymny ČR a EU. Dramaturgie propojuje klasickou hudbu s hudbou populární, jazzovou a také s českým folklorem.

"Přebíráme předsednictví v době, která patří k nejtěžším za několik posledních desetiletí," uvedl Fiala. Je podle něj nutné udržet vzácnou a potřebnou jednotu v klíčových věcech, pomoci Ukrajině v jejím boji a následné obnově státu a ekonomiky. Upozornil také na nutnost posílit obranu, kybernetickou bezpečnost a vybudovat energetickou nezávislost na fosilních zdrojích z Ruska.

Dalším rozměrem předsednictví je podle něj příležitost uvědomit si, že o budoucnosti České republiky se nerozhoduje jinde. "Jsme středně velký evropský stát. V rámci evropského společenství budeme mít takový hlas a respekt, jaký si sami dokážeme prosadit a odpracovat," podotkl premiér. Připomněl také motto předsednictví "Evropa jako úkol", což je výrok, který ve stejnojmenné eseji publikoval první český prezident Václav Havel.

Zeman Evropskou unii popsal jako sdružení národů a států, které jsou spřízněny volbou svobody. Podle prezidenta je dobré si uvědomit, že svoboda není samozřejmá, pohodlná a že je neustále něčím ohrožována. "Například dnes agresivní válkou na Ukrajině, ale také netolerantním a nenávistným kvazi politickým náboženstvím či ideologií, fanatismem nejrůznějších druhů, naivní, ale o to nebezpečnější utopií," poznamenal.

Svoboda je podle něj ale také ohrožována pokusy o znovuzavedení cenzury. "Chtěl bych připomenout, že v době bitvy o Británii Angličané nikdy žádným způsobem neomezovali propagační nacistické vysílání do Británie, protože věřili sebevědomí a moudrosti svých občanů," poznamenal. "Chtěl bych tedy naší České republice popřát, aby v čele národů a zemí spřízněných volbou svobody odvedla dobrou práci," dodal prezident.

V Rudolfinu koncertu přihlíží například místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti), první místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů nebo bývalý premiér Mirek Topolánek.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A