Etická komise zakázala sportovnímu řediteli Slavie Bílkovi činnost na 10 měsíců

vydáno:

aktualizace:
15.12.2022 16:32

Praha - Etická komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zakázala sportovnímu řediteli Slavie Jiřímu Bílkovi činnost na 10 měsíců kvůli narušení regulérnosti třetiligového duelu B-týmu Pražanů s rezervou Příbrami v září 2019. Komise také v komuniké oznámila, že funkcionář musí zaplatit pokutu 30 tisíc korun, samotný vršovický klub pak 250 tisíc. Slavia na svém webu uvedla, že se proti rozhodnutí obratem odvolá.

foto

Jiří Bílek na archivním snímku z 1. prosince 2017. ČTK Kamaryt Michal

Bílek měl ve Slavii předtím, než po Janu Nezmarovi převzal roli sportovního ředitele, na starosti tehdy třetiligové "béčko". Podle etické komise se dopustil disciplinárního přečinu tím, že podpořil někdejšího funkcionáře Vyšehradu Romana Rogoze v ovlivnění regulérnosti utkání slávistického B-týmu s rezervou Příbrami. Rogoz je jednou z hlavních postav korupční kauzy okolo bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra.

Etická komise zahájila řízení se Slavií a Bílkem letos v září. Původně čelili podezření z narušení regulérnosti při zápasech vršovické rezervy v Benešově a doma s "béčkem" Příbrami. Na hřišti středočeského soupeře Pražané 7. září 2019 prohráli 2:4, o tři kola později 28. září v druhém duelu zvítězili 2:1. Obě utkání řídil jako hlavní sudí Tomáš Grimm.

Slavia vinu popírá. "Proti rozhodnutí se obratem odvoláme. Budeme požadovat vypracování odůvodnění a jsme připraveni pokračovat v očištění Jirkovy i klubové pověsti před příslušnými orgány FAČR, případně pak i v mezinárodní sportovní arbitráži CAS nebo před soudy," uvedl předseda představenstva klubu Jaroslav Tvrdík.

Bílek odmítl, aby bylo jeho jméno spojováno s ovlivněním utkání. "V začátcích mé manažerské kariéry jsem jako bývalý hráč neměl dostatečné zkušenosti s českým fotbalovým prostředím, ale cílem mého jednaní vždy bylo jen chránit naše mladé hráče, jejich zdraví a starat se o jejich rozvoj. Jsem připravený se proti rozhodnutí etické komise odvolat a prokázat, že jsem se nedopustil žádného protiprávního jednání. Ani já ani Slavie jsme k takovému jednání nikdy neměli jakýkoliv motiv," prohlásil devětatřicetiletý bývalý hráč.

Pražané uvedli, že během řízení neobdrželi relevantní důkazy, jež by jednoznačně potvrdily Bílkovo protiprávní jednání. "Jednoduše nedošlo k žádnému závažnému způsobu poškození regulérnosti daného utkání ve smyslu disciplinárního řádu. Etická komise bohužel rozhodla v rozporu s předpisy FAČR i základními principy spravedlivého procesu," uvedl klub.

"Řízení vedle nesprávného rozhodnutí provází i celá řada zásadních procesních pochybení, včetně otázky nedostatku příslušnosti etické komise, která rozhodovala místo disciplinární komise řídící komise pro Čechy. K řadě našich námitek bylo při jednání pouze lakonicky sděleno, že se s nimi etická komise nějakým způsobem vypořádá anebo taky ne. Takový svévolný přístup k disciplinárnímu postihu kohokoliv není z našeho pohledu přijatelný," napsali Pražané.

Slávistická rezerva aktuálně hraje druhou ligu, kam postoupila v závěru minulé sezony. Po 16 kolech podzimní části ročníku patří pražskému nováčkovi v tabulce poslední 16. místo.

Etická komise se zabývá dozvuky kauzy kolem bývalého místopředsedy FAČR Berbra. Média už dříve informovala, že se Bílkovo jméno objevilo v policejních odposleších.

Etická komise už v aféře potrestala několik lidí a vloni v prosinci vyloučila z třetí ligy Vyšehrad, kde působil Rogoz. Zároveň od srpna vede řízení s druholigovou Duklou Praha kvůli podezření, že se prostřednictvím svého bývalého funkcionáře Michala Šrámka pokusila na podzim roku 2018 ovlivnit tři ligová utkání.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A