Ekonomika EU po stagnaci opět vykazuje růst

vydáno:

aktualizace:
28.04.2023 11:23

Brusel - Ekonomika Evropské unie v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla proti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených dat o 0,3 procenta. V rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat, jehož údaj o desetinu procentního bodu předčil očekávání ekonomů. V posledním loňském čtvrtletí ekonomika EU stagnovala a hrubý domácí produkt (HDP) vykázal nulový růst. V meziročním srovnání HDP za první čtvrtletí stoupl o 1,3 procenta.

foto

Jednoeurové mince na vlajce Evropské unie - ilustrační foto. ČTK Uli Deck

Ekonomika dvacítky zemí eurozóny podle dnešního odhadu Eurostatu vzrostla v prvních třech měsících roku proti posledním loňskému čtvrtletí o 0,1 procenta. Meziročně pak o stejnou hodnotu jako v celé unii.

Hlavní evropské ekonomiky vykázaly nižší růst, než činí celounijní průměr. Německé hospodářství po poklesu o 0,5 procenta v závěru loňského roku nyní stagnovalo, ačkoli ekonomové očekávali mírný růst. Francouzská ekonomika vzrostla o 0,2 procenta, italská a španělská vykázaly růst shodně o 0,5 procenta.

Z desítky zemí, jejichž údaje má Eurostat už k dispozici, výrazně nejvíce vzrostla ekonomika Portugalska (1,6 procenta). Do záporných čísel se dostalo Rakousko (-0,3 procenta) a Irsko (-2,7 procenta).

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A