Ekonomika ČR v 1. čtvrtletí meziročně klesla, poprvé po dvou letech

vydáno:

aktualizace:
02.05.2023 13:37

Praha - Český hrubý domácí produkt (HDP) se v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšil o 0,1 procenta, ekonomika se tak dostala z recese. Meziročně HDP klesl o 0,2 procenta, byl to první meziroční pokles za dva roky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků se česká ekonomika ukázala být odolná i v době energetické krize. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) ale varoval, že české hospodářství stále není v dobré kondici.

foto

Čtvrtletní vývoj české ekonomiky od roku 2014 do 1. čtvrtletí 2023. ČTK ČTK

"Mezičtvrtletní i meziroční vývoj HDP byl pozitivně ovlivněn především rostoucí zahraniční poptávkou. Naopak negativní vliv měly nadále se snižující výdaje na konečnou spotřebu domácností. Pokles nastal rovněž u tvorby hrubého kapitálu, kde došlo k meziročnímu propadu po dvouletém období růstu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

K meziročnímu růstu hrubé přidané hodnoty podle statistiků nejvíce přispěl zejména průmysl a v mezičtvrtletním srovnání také odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Mezičtvrtletně se dařilo rovněž stavebnictví a informačním a komunikačním činnostem.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler konstatoval, že výsledek HDP v prvním čtvrtletí předčil odhady většiny analytiků. "Navzdory významným zahraničním rizikům, problémům s energetickou krizí a dvoucifernou inflací byl tak ekonomický pokles jen mírný a koncentrován pouze do druhé poloviny minulého roku. Za celý letošní rok by měla tuzemská ekonomika mírně růst," uvedl.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil upozornil na odolnost české ekonomiky. "Česká ekonomika se s energetickou krizí vyrovnává podstatně lépe, než naznačovaly prvotní alarmistické signály. To lze částečně patrně přičíst vládní podpoře, příznivému vývoji na energetickém trhu, ale i opadnutí dřívějších, až přehnaně vyhrocených, obav českých domácností," uvedl. Zároveň ale varoval před přílišným optimismem. "Ze strany domácí poptávky sice ve zbytku roku čekáme postupné zlepšování, ovšem ve výrazném útlumu zůstává většina průmyslových odvětví, s výjimkou výroby automobilů," řekl.

Svaz průmyslu a dopravy ČR varoval, že i když se Česko vyhnulo pokračování recese, v dobré kondici není. Vedle slabé spotřeby se potýká i s poklesem investic. "Firmy se i v novém roce potýkají s dřívějšími překážkami od stále vysokého meziročního růstu inflace spojené s inflačními očekáváními, drahých cen energie ve srovnání s globální konkurencí až po nedostatek pracovníků a ochlazování poptávky," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky SP ČR Bohuslav Čížek.

Další měsíce podle něj dávají naději na zlepšení, vývoj ale nebude jednoduchý. Česká ekonomika je podle SP ČR po předchozích krizích velmi citlivá na negativní výkyvy, jako jsou zhoršení ekonomického výkonu eurozóny, zdražení energií nebo dodávky čipů či jiných výrobních dílů.

Analytici očekávají za celý rok růst HDP do jednoho procenta. SP ČR předpokládá letos stagnaci, HDP podle jeho prognózy vzroste o 0,1 procenta.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A