EK sleduje situaci po krachu SVB, v EU byla banka přítomna jen omezeně

vydáno:

aktualizace:
13.03.2023 14:42

Brusel - Evropská komise sleduje situaci po krachu americké Silicon Valley Bank (SVB). Banka však byla v EU přítomna jen ve velmi omezené míře. Uvedl to dnes mluvčí Evropské komise. Situaci monitorují také úřady ve Švýcarsku a Norsku. Norský státní investiční fond agentuře Reuters řekl, že investoval do SVB a doufá, že se mu podaří část investic získat zpět. Páteční krach SVB byl největším bankrotem americké banky od finanční krize v roce 2008.

foto

Znak Silicon Valley Bank ve Frankufrtu 13. března 2023. ČTK/AP Michael Probst

"Bereme na vědomí rychlou a rozhodnou reakci amerických úřadů. Na úrovni EU je přítomnost Silicon Valley Bank velmi omezená a jsme v kontaktu s příslušnými úřady," řekl mluvčí EK.

Norský státní investiční fond agentuře Reuters řekl, že v akciích SVB měl 1,699 miliardy norských korun (3,5 miliardy Kč) a v dluhopisech 1,103 miliardy NOK. Fond očekává, že se mu podaří z úvěrové expozice dostat nějaké peníze zpět, ale zatím je předčasné říct kolik. Norský bankovní regulátor FSA dodal, že zatím nenasvědčuje nic tomu, že by norští hráči na finančním trhu měli významnou expozici na americké banky postižené krizí.

Švýcarský finanční regulátor FINMA podle svých slov monitoruje situaci kolem zkrachovalé SVB a hledá známky nákazy z pádu banky, aby včas identifikoval případná skupinová rizika.

Švédský úřad pro finanční dohled FI dnes uvedl, že krach SVB pravděpodobně neovlivní finanční stabilitu Švédska. FI je v úzkém kontaktu s největšími švédskými bankami a podle odhadů žádná z nich nemá žádnou velkou vlastní přímou expozici vůči americkým bankám, které se dostaly do problémů.

V reakci na páteční krach SVB se úřady rozhodly uzavřít také newyorskou banku Signature Bank. Podle regulačních orgánů by ponechání banky v provozu mohlo ohrozit stabilitu celého finančního systému.

ČNB: V ČR nepůsobí banky s podobným modelem jako padlé v USA

V českém bankovním sektoru nepůsobí banky s podobným obchodním modelem, jako měly americké Sillicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, které se dostaly do problémů. Na dotaz ČTK to dnes uvedla viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. České banky jsou podle ní dobře kapitálově vybavené. Páteční krach SVB byl největším pádem americké banky od roku 2008, následně úřady uzavřely i Signature Bank.

"Česká národní banka pozorně sleduje situaci v USA, kde došlo k selhání dvou středně velkých bank," uvedla Zamrazilová. "V českém bankovním sektoru nepůsobí banky s obchodním modelem podobným bankám, které se dostaly do problémů v USA. Domácí banky jsou dobře kapitálově vybavené a jsou povinny dodržovat přísná regulatorní pravidla včetně těch pro řízení likvidity," doplnila.

SVB se specializovala na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem. Signature Bank měla osm národních oblastí podnikání, včetně komerčních nemovitostí a digitálního bankovnictví. Téměř čtvrtina jejích vkladů byla ze sektoru kryptoměn.

"Padlé banky byly totiž v mnoha ohledech specifické. Obecně můžeme říct, že hlavu jim setnuly vysoké úrokové sazby. Kvůli prudkému růstu depozit vsadily na nákupy dluhopisů, jejichž ceny ovšem klesaly s růstem sazeb. Depozita ve standardních bankách rostly v posledních letech několikanásobně pomaleji, což omezuje možnosti jejich ztrát. Navíc padlé banky se soustředily na podnikání v kryptu, navíc v mladých společnostech – tedy pouze v malém koutku bankovního trhu," uvedl analytik XTB Jiří Tyleček.

Analytici se shodují, že zhroucení obou bank neznamená začátek nové finanční krize. "Přestože se jedná o největší krach od roku 2008, dnešní situace se od finanční krize z tohoto roku liší. Světová ekonomika je na tom nesrovnatelně lépe. SVB nehrála v systému tak významnou roli jako Lehman Brothers před svým pádem v roce 2008. Nemělo by tedy dojít k žádnému dominovému efektu," uvedl analytik Portu Marek Malina.

"Dalším důvodem ke zmírnění obav je skutečnost, že finanční sektor zůstává zdravý, o čemž svědčí velmi dobré finanční výsledky předních bank a kvalita úvěrových portfolií. Podíl úvěrů v selhání v amerických bankách činí pouze 1,19 procenta, což je nejnižší úroveň ve sledované historii od roku 1985," doplnil Malina. Před krachem Lehman Brothers byl tento podíl 3,72 procenta.

Podle analytika Cyrrusu Tomáše Pfeilera ale může krach obou bank vyvolat korekci na akciových trzích. "Platí, že akcie jsou zhruba o 15 procent dražší, než odpovídá jejich férové hodnotě. V momentě, kdy jsou valuace našponované dokáže spustit markantní tržní pokles i zdánlivě bezvýznamná událost. Očekávám však spíše krátkodobější vliv," uvedl.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A