Dobrovolníci se dnes zapojí do úklidu přírody i měst

vydáno:

aktualizace:
01.04.2023 00:32

Praha - Několik tisíc dobrovolníků po celé republice se dnes zapojí do 10. ročníku akce Ukliďme Česko, která se zaměřuje na likvidaci černých skládek a sběr odpadků v přírodě, ve městech a obcích. Lidé budou uklízet v lesích, podél silnic a řek i v chráněných územích. Uklízet se bude také v brněnské či plzeňské zoo.

foto

Ilustrační foto - Dobrovolníci uklízejí okolí Medkových rybníků v rámci akce Ukliďme Česko, 2. dubna 2022, Kroměříž. ČTK Glück Dalibor

Kampaň Ukliďme Česko se poprvé uskutečnila v roce 2014, organizuje ji stejnojmenný spolek. Podobnou úklidovou akci nazvanou Ukliďme svět koordinuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP).

Organizátoři měli těsně před začátkem akce nahlášeno víc než 4000 úklidů, letošní zájem o dobrovolnické uklízení označili za nebývalý. Místním koordinátorům rozeslali pytle na sběr odpadků či pracovní rukavice. Zájemci, kteří se chtějí zapojit, najdou seznam míst na webu www.UklidmeCesko.cz.

"Letošní 10. ročník Ukliďme Česko je pro nás výzvou nejen proto, že se ho podle předpokladů zúčastní rekordní počet dobrovolníků, ale navíc mezi nimi bude i symbolický miliontý dobrovolník, který se od založení akce do úklidů zapojil," uvedl Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

Někteří místní organizátoři připravili pro dobrovolníky doprovodný program, například exkurzi do unikátního sekvojového lesa na okraji Brna, komentovanou prohlídku pardubického závodiště nebo recyklační dílnu a burzu na Toulcově dvoře v Praze.

Kromě samotného uklízení je podle spolku důležitá i prevence znečištění. Proto vyvinuli aplikaci www.KAMsNIM.cz, která lidem radí, kam s odpady či nepotřebnými věcmi. Představit ji chtějí žákům i pedagogům ve školách.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A