Do poloviny března skončilo víc živnostníků než za předchozí dva roky

vydáno:

aktualizace:
23.03.2023 11:56

Praha - Do poloviny března zrušilo v Česku živnost zhruba 146.000 podnikatelů. Je to víc než za poslední dva roky dohromady, když loni skončilo s podnikáním 80.163 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a o rok dříve 47.708. Informace dnes ČTK poskytla poradenská společnost Dun & Bradstreet, podle které je za rušením živností především povinné zavedení datových schránek i pro OSVČ.

foto

Živnostenský úřad, vyvolávací systém - ilustrační foto. ČTK Ožana Jaroslav

"Masivní rušení živností stále nepolevuje, ale pravděpodobně se již pohybujeme v blízkosti vrcholu nebo mírně za ním," uvedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. V současnosti má podle ní živnostenský list 2,044.396 osob, což je o 135.000 méně než na konci roku 2022. Letos nově získalo živnostenský list 19.073 lidí.

Podle dřívějšího vyjádření Štěpánové živnostenská oprávnění ruší ve větší míře podnikatelé, kteří reálně nepodnikají. Vzdávají se jich také lidé, kteří používali podnikání na živnostenský list jako způsob přivýdělku a nově budou preferovat jiné formy pracovních smluv.

Dun & Bradstreet spojuje rozsáhlé rušení živností s povinným zavedením datových schránek pro OSVČ, se kterým se pojí i povinnost podávat daňové přiznání v elektronické podobě. Datové schránky jsou od letošního roku povinné i pro živnostníky, spolky a další právnické osoby. Celkem se do března podle předpokladů jejich počet zvýší o 2,2 milionu zhruba na 3,9 milionu. Schránky ministerstvo vnitra zřizuje automaticky. Naopak dobrovolné zůstane používání datové schránky pro soukromé fyzické osoby, protože poslanci na poslední chvíli povinnost v zákoně zrušili.

Nejvíc podnikatelů letos zrušilo živnost ve Středočeském kraji, kde jich bylo 17.394. Následuje Praha s 15.585 zrušenými živnostmi a Moravskoslezský kraj s 14.646. Nejméně zrušených živností hlásí Karlovarský kraj, kde jich bylo 4371, následuje Liberecký kraj s 7088.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A