Do historického centra Znojma se letos vrátili hrkači

vydáno:

aktualizace:
06.04.2023 19:45

Znojmo - Historickým centrem Znojma se v podvečer rozezněly dřevěné hrkačky, neboli řehtačky. Tradici takzvaného velikonočního hrkání obnovili členové dětského folklórního souboru Dyjavánek. Ulicemi prošel průvod dvou desítek dět, v němž byli děti od tří let i teenageři.

foto

Děti s dřevěnými hrkacími nástroji prošly historickým centrem města, 6. dubna 2023 Znojmo. Hrkačky by měly podle tradice od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty nahradit zvony. ČTK Pavlíček Luboš

Podle tradice má hrkání od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty nahradit zvony, které "odlétají do Říma". Původně jde o obřadní pochůzky chlapců, kteří v určitý čas hrkají, k čemuž jim slouží různé dřevěné nástroje od malých řehtaček až po pojízdné hrkající trakářky. Zvyk je stále živý na mnoha místech, především v menších obcích.

"Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem a ten s sebou nese také tradice, které už z větších měst vymizely. Právě proto bychom chtěli připomenout jeden ze zvyků,“ uvedl ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Průvod zahájili členové Dětského folklórního souboru Dyjavánek u kostela sv. Mikuláše, pokračovali přes náměstí a sousedící ulicí zpět ke kostelu. Další průvody jsou v plánu v pátek v 8:00, ve 12:00 a v 18:00. Poslední den, v okamžiky Velikonoční vigilie na Bílou sobotu, se průvod hrkačů vydá do centra naposledy, a to v 8:00 a ve 12:00.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A