Do druhého kola senátních voleb postoupilo 17 žen, čtyři mandát obhajují

vydáno:

aktualizace:
25.09.2022 06:09

Praha - Do druhého kola letošních senátních voleb postoupilo 17 žen. Stejně jako při předchozích volbách před šesti lety v 27 obvodech, kde se volí i letos, čtyři z nich senátorský mandát obhajují. Jsou jimi lidovecké kandidátky Miluše Horská na Pardubicku a Jaromíra Vítková na Blanensku, Alena Dernerová (za Severočechy.cz) na Mostecku a Renata Chmelová (za STAN) v Praze 10.

foto

Do 2. kola senátních voleb v obvodě Praha 11 postoupí podle propočtu ČTK Hana Kordová Marvanová (ODS). ČTK Šimánek Vít

Další čtyři z finalistek mají jisté, že budou zvoleny. Ženské duely o místo v Senátu se uskuteční na Karlovarsku, Mělnicku, Kroměřížsku a Hodonínsku. Sedm ze 17 finalistek úvodní kolo vyhrálo. Téměř čtyřicetiprocentního zisku hlasů dosáhly Horská a Hana Kordová Marvanová (navržena ODS) v Praze 11.

Aktuálně je v horní komoře parlamentu 12 senátorek, z nichž ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) už letos mandát neobhajovala a předsedkyně lidovecké frakce Šárka Jelínková do finále nepostoupila. Po letošních volbách tak bude v parlamentu nejméně 14 senátorek.

Nejstarším kandidátem, kteří letos uspěli, je čtyřiasedmdesátiletý kardiochirurg Jan Pirk. Je jen o zhruba o tři týdny starší než místopředseda Senátu Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů, který mandát obhájil už v prvním kole. Nejmladšími kandidáty jsou dva jednačtyřicetiletí - ředitelka Strategické průmyslové zóny Holešov Lucie Pluhařová (ANO) a mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST).

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A