Další protesty v Izraeli, zapojil se i československý přeživší holokaustu

vydáno:

aktualizace:
16.03.2023 18:06

Tel Aviv - Desítky tisíc Izraelců dnes opět vyšly v řadě měst demonstrovat proti soudní reformě, kterou koaliční vláda premiéra Benjamina Netanjahua hlasy svých poslanců v parlamentu dál postupně schvaluje. Děje se tak navzdory široké kritice i výzvě prezidenta Jicchaka Herzoga, aby ji vláda zrušila. Demonstranti dnes podobně jako v předchozích týdnech blokovali některé silnice, včetně hlavního tahu z Tel Avivu. Policie zatkla přes dvě desítky lidí, včetně dvou řidičů, kteří proti skupině blokující silnici použili pepřový sprej. Informoval o tom server The Times of Israel.

foto

Izraelská policie rozhání demonstranty blokující dálnici v Te Avivu během protestu proti plánům vlády premiéra Benjamina Netanjahua reformovat soudní systém, 16. března 2023. ČTK/AP Ohad Zwigenberg

Podle organizátorů protestů, dnes nazvaných Den narůstajícího odporu, jsou demonstrace jedinou šancí, jak "zastavit režimní převrat". Ke zrušení soudní reformy, kterou v únoru začal schvalovat parlament, vyzval už dříve Netanjahua a jeho vládu také prezident Herzog. Ten ve středu předložil vlastní kompromisní návrh, který Netanjahu rovněž odmítl. Herzog při oznámení návrhu vyjádřil obavy z občanské války, a to vzhledem k tomu, jaké vášně vláda, v níž jsou i krajně pravicové a ultraortodoxní strany, v posledních týdnech vzbuzuje. "Občanská válka je červená linie. Za žádnou cenu nedopustím, aby k ní došlo," řekl Herzog, když oznamoval svůj kompromisní návrh.

Policie na koních dnes dvakrát vyhnala demonstranty z dálnice v Tel Avivu, kam skupiny pronikly přes barikády. Na rozdíl od minulého týdne nepoužila zábleskové granáty, ale zatkla nejméně deset lidí.

Po incidentu s pepřovým sprejem lídr opozice Jair Lapid odsoudil násilí vůči demonstrantům a obvinil vládu, že ho podněcuje. "Přestaňte podněcovat k násilí vůči demonstrantům, jste zodpovědní za jejich bezpečnost," napsal Lapid na twitteru. Někteří ministři totiž označují demonstranty za anarchisty. Krajně pravicový ministr národní bezpečnost Itamar Ben Gvir se minulý týden pokusil odvolat z funkce šéfa policie v Tel Avivu Amichaje Ešeda kvůli nedostatečně ráznému postupu policie. Odvolání Ešeda ale zablokovala generální prokurátorka, která tento krok označila za politicky motivovaný.

Reformu soudnictví kritizují široké vrstvy izraelské společnosti, někteří označují prosazované změny za konec demokracie. Reforma totiž vládě mimo jiné dá větší vliv na jmenování soudců a omezí pravomoce nejvyššího soudu. Její zastánci tvrdí, že změny jsou nutné k omezení aktivistických soudců, kteří podle nich zasahují do politiky.

Někteří demonstranti dnes vyjádřili obavy, že soudní reforma je jen prvním krokem k dalším změnám. "Je to ještě horší, než jsem si myslel. Další budou náboženské zákony, které vytvoří teokracii, pak fašisté vyklidí arabské vesnice," řekl serveru The Times of Israel devětapadesátiletý Lior Alon. V Tel Avivu demonstrovali například i obyvatelé domova pro seniory, kteří se posadili před dům s pečovatelskou službou s izraelskými vlajkami a transparenty. V Tel Avivu se manifestovalo i před americkým konzulátem a britskou ambasádou. Tento týden tisícovka izraelských spisovatelů, umělců a podnikatelů vyzvala Británii a Německo, aby zrušily Netanjahuovu návštěvu. V dopise zaslaném na velvyslanectví v Izraeli uvedli, že jde o nejhorší krizi v dějinách Státu Izrael a že Netanjahu se chystá nastolit teokratickou diktaturu.

Dnešní protesty začaly za rozbřesku, když skupina lidí na silnici k nejvyššímu soudu v Jeruzalémě namalovala červenou čáru. Ta měla podle nich symbolizovat přímou souvislost mezi nezávislostí soudů a svobodou slova. Policie kvůli tomu zatkla pět lidí za vandalismus.

Ráno skupina rezervistů izraelské armády známá jako Bratři ve zbrani zablokovala vjezd do haifského přístavu a zřídila také "armádní náborové středisko" před budovou obecního úřadu ve městě Bnei Brak, kde žijí zejména ultraortodoxní židé. "Přišli jsme přenést břemeno náboru na ultraortodoxní obyvatelstvo, protože pokud zde bude diktatura, budeme sem muset přijít a verbovat. Opakujeme, že bez demokracie není lidová armáda," uvedli s odkazem na to, že ultraortodoxní židé mají výjimku z branné povinnosti. V Rechovotu protestující ráno u soudu pokládali pytle s pískem, aby soud "chránili před zločinci, kteří se snaží provést převrat". Dálnici podél izraelského severního pobřeží podle The Times of Israel v několikakilometrovém úseku zablokovalo několik traktorů řízených demonstranty.

Do protestů v Izraeli se zapojil i československý přeživší holokaustu

Mezi tisíci demonstranty, kteří dnes v Tel Avivu vyšli do ulic na protest proti kontroverznímu návrhu soudní reformy, je i československý rodák a přeživší holokaustu Gidon Lev se svou americkou partnerkou Julie Grayovou. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel.

Osmaosmdesátiletý karlovarský rodák Lev, který strávil čtyři roky svého dětství v koncentračním táboře Terezín, řekl, že má o nynější směřování Izraele velké obavy. Na transparentu měl napsáno: "Naši demokracii budeme bránit duší a krví, přeživší holokaustu".

Jeho partnerka na svůj transparent expresivně napsala, že kvůli této politice nepodnikla aliji (židovskou imigraci) do Izraele. "Když jsem před 11 lety přijela do Izraele, přestěhovala jsem se sem, protože věřím v tuto zemi, její historii a to, co ztělesňuje," řekla. "Je pro mě šokující, jakým fašistickým směrem se tato země ubírá, v návaznosti na to, co se stalo v Americe," dodala a prohlásila, že "židovský stát kanibalizuje sám sebe".

Lev, který se do Izraele přestěhoval v roce 1959 a sloužil v izraelské armádě za šestidenní války v roce 1967, situaci v Izraeli s fašismem přímo nesrovnával. Nynější směřování ale označil za "nebezpečné pro naši existenci jakožto svobodného demokratického národa".

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A