Cyklokrosařka Zemanová: Tohle byl vždy můj sen, vůbec mi nedochází, co se stalo

vydáno:

aktualizace:
05.02.2023 15:58

Hoogerheide (Nizozemsko) - Dojatá a do morku kostí šťastná přišla po vyhlášení vítězů závodu žen do 23 let na mistrovství světa v Hoogerheide za českými novináři cyklokrosařka Kristýna Zemanová. Stále se jí nedařilo naplno uvěřit tomu, že si chvíli předtím dojela před desítkami tisíc diváků nachystaných na závod elitní kategorie mužů pro životní úspěch v podobě bronzové medaile.

foto

Mistrovství světa v cyklokrosu, ženy do 23 let, 5. února 2023, Hoogerheide, Nizozemsko. Zleva Britka Zoe Bäckstedtová, Shirin van Anrooijová z Nizozemska a Kristýna Zemanová z ČR. PR Jan Němec/MTBS.cz

"Jsem strašně šťastná, vůbec nevím, co mám říct... Tohle byl vždycky můj sen a vůbec mi nedochází, co se vlastně stalo," snažila se teprve devatenáctiletá závodnice přiblížit své pocity. "Je to neuvěřitelný. A je to také strašně velká odměna za všechnu tu dřinu a vše, čím jsem si prošla v posledních dvou letech," řekla Zemanová, která ukončila pětileté čekání českých cyklokrosařů na cenný kov z MS.

Závod zvládla skvěle po taktické stránce. Od začátku měla přehled o dění v čele. Když odjely hlavní favoritky Nizozemka Shirin van Anrooijová s Britkou Zoe Bäckstedtovou, zaměřila se na boj o třetí místo s Lucemburčankou Marií Schreiberovou. Přiznala ale, že žádné velké taktické plány před startem nespřádala.

"Takhle se to vyvinulo tak nějak samo. Já jsem do závodu šla s tím, že to pojedu na maximum a nebudu na nic čekat, jak jsem čekala minulý rok v Americe, kde jsem to možná zbytečně protaktizovala. Letos jsem do toho šla po hlavě a jela jsem, co to dalo. Naštěstí to takhle krásně dopadlo. Pro mě vážně něco úžasného," pochvalovala si Zemanová.

Před polovinou závodu jí pak nahrála chyba soupeřky, Schreiberová spadla a ztratila kontakt. "Vnímala a viděla jsem to. Ona mi tady při nájezdu do třetího kola odstřídala a já si říkala, že na tu špic vlezu, protože stejně v cílové rovince foukalo do zad, takže nebylo úplně nutné jet za někým schovaný. Vlezla jsem si tam a když jsme projížděli kolem depa, měla tam malinkou mezírku, v tom lese pak udělal chybu, která ji možná stála lepší umístění, těžko říct. Od toho momentu jsem se pak opravdu modlila, abych už byla v cíli, a takhle dobře to dopadlo," popsala klíčové okamžiky.

Jenže v tu chvíli před ní byly ještě více než tři okruhy, které musela zvládnout úplně sama. Čekala ji tak trochu krosová časovka. "Já měla v hlavě jen tu medaili a odpočítávala každé kolo, každý kilometr, protože jsem tu medaili strašně moc chtěla a bála jsem se, že mě ty holky dojedou. Naštěstí jsem ale viděla, že se nijak nepřibližují, takže jsem se jen modlila, aby se nic nestalo, abych zbytečně nezmatkovala, neudělala nějakou chybu a dotáhla to až do cíle," uvedla Zemanová.

Přišla ale i krizová chvilka, hlavně pro hlavu. "Jakmile jsem tam byla sama, tak musím říct, že jsem si strašně dávala. Ale říkala jsem si, že je to poslední závod a nemůžu na nic čekat. Tak jsem jela, co to dalo. V tom třetím kole, co jsem jela sama, už se to pak docela zajídalo. Jak jel člověk sám, nikde nikdo, žádný oční kontakt, tak je to trošku na hlavu, ale nějak jsem to překonala právě vidinou té medaile," líčila Zemanová.

Že dovede své snažení do úspěšného konce, v to uvěřila až v posledních metrech. "Až když jsem sjela dolů na cílovou rovinku, tak jsem začala tak trochu vnímat, co se to vlastně děje. Jinak jsem celý závod jela a měla černo, jen jsem už chtěla být v cíli, aby to dopadlo co nejlépe. A když jsem projela cílem a bylo jasno? Musím říct, že jsem měla v hlavě úplně prázdno. Pořád tomu nevěřím, co se stalo. Teď si to vůbec neuvědomuji," řekla s úsměvem.

"Myslím, že mi to bude docházet teprve postupně a vstřebám to až za pár dní. Momentálně nejsem schopná to nějak zpracovat. Mám ale strašnou radost za všechny, kteří mě podporují. A za všechny, kteří při mě stojí a pomáhají mi jít tou mojí cestou," dodala Zemanová.

Jaká bude odměna? "Těžko říct, ale určitě to bude nějaké pořádné jídlo. Oslava bude, ale pak to skončí a budu se muset začít naplno učit na maturitu," nastínila Zemanová.

A pak už se začne pozvolna těšit na příští světový šampionát před českými fanoušky v Táboře... "Uvidíme, jak to půjde. Doufám, že ještě lépe, než to šlo letos. Snad se v té sezoně zase trošku posunu. Určitě mám motivaci se doma ukázat," uvedla Zemanová.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Van der Poel je popáté mistrem světa v cyklokrosu, Zemanová získala bronz Van der Poel je popáté mistrem světa v cyklokrosu, Zemanová získala bronz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A