ČT: Rozdělení Československa považuje za správné 47 procent Čechů

vydáno:

aktualizace:
30.12.2022 20:36

Praha - Rozdělení Československa považuje za správné 47 procent Čechů a 62 procent Slováků. Většina lidí v obou zemích pak míní, že se mělo rozhodnout v referendu. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Českou televizi (ČT) a RTVS. Jeho autoři uvedli, že na Slovensku od posledního průzkumu před pěti lety vzrostl podíl kladných hodnocení rozpadu federace.

foto

Předseda HZDS a slovenský premiér Vladimír Mečiar (vlevo) hovoří 26. srpna 1992 v zahradě brněnské vily Tugendhat s českým premiérem a předsedou ODS Václavem Klausem během jednání o rozdělení federace. ČTK Zehl Igor

V neděli uplyne od rozdělení Československa 30 let. Samostatné Česká republika a Slovenská republika vznikly 1. ledna 1993. Dohodu o rozdělení uzavřeli v srpnu 1992 v brněnské vile Tugendhat Václav Klaus a Vladimír Mečiar, předsedové vítězných stran voleb z června téhož roku.

Podle 76 procent Čechů o tom ale mělo rozhodnout referendum. Na Slovensku stejný názor zastává 86 procent dotázaných. Analytici to přičítají i znechucení tamní společnosti nad politickým vývojem.

Téměř třem čtvrtinám Čechů nevadí, že Slováci v ČR studují nebo pracují. Za nepostradatelné pro ekonomiku označilo Slováky 15 procent dotázaných. Naopak 12 procent lidí uvedlo, že Slováci "zabírají místo našim lidem". Více než dvě třetiny Slováků pak považují odliv krajanů ze země za problém. Častěji tento názor zastávají lidé s vyšším vzděláním a zástupci střední generace.

Průzkum se uskutečnil od 2. do 12. prosince, zúčastnilo se ho 1009 lidí.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A