Cítíte se být na droze nezávislí? Možná se mýlíte!

vydáno:

aktualizace:
27.03.2014 07:04

Závislého člověka si mnozí představují jako vyhublou „trosku“, u které je užívání drog ihned zřejmé. Ve skutečnosti mohou být tito lidé nenápadní a zdánlivě bezproblémoví. Nezřídka si ani oni sami svůj problém nepřipouštějí. Co užívání drog přináší a které znaky jsou pro závislost typické?

foto

Alkohol - ilustrační foto. ČTK Němec Zdeněk

Život v područí opiátů 

Závislost jako taková není určena množstvím a frekvencí užívání návykové látky, ale v první řadě následky, které s sebou braní drogy přináší. V samotné podstatě představuje droga (a nemusí jít přímo o heroin nebo pervitin, ale například „jen“ o alkohol nebo tabák) skutečný problém v okamžiku, kdy jakýmkoliv nepříznivým způsobem ovlivní náš život. Zkomplikovat ho může zejména v oblasti:

  • rodinných, přátelských a partnerských vztahů,
  • sexuální,
  • pracovní,
  • zdravotní.

Znaky závislosti 

Přestože se s užitím různých drog pojí různé stavy, okolnosti doprovázející závislost jako takovou jsou vždy totožné. Řadí se mezi ně:

1.Silná touha po droze, takzvané bažení.

2.Rozvoj tolerance. K tomuto jevu dochází po nějaké době užívání drogy a způsobí, že s sebou látka v původně užívaném množství nepřináší takový efekt jako z počátku. To vede ke zvyšování dávek za účelem dosažení stejně libých pocitů.

3.Abstinenční příznaky. Nepříjemné stavy objevující se poté, co je daná látka z těla vyloučena. Nutí závislého k tomu, obstarat si drogu další.

4.Ztráta kontroly nad užíváním. Tím je myšleno nedodržení vlastních plánů týkajících se užívání drogy (například „dnes si dám opravdu jen jedno pivo“).

5.Nezájem o okolí. Ztráta ostatních zájmů, které nesouvisí s drogou, je běžný jev. Volný čas je podřízen pouze užívání návykových látek, na ostatní aktivity nezbývá čas.

6.Pokračování v užívání, přestože víte, že vám droga prokazatelně škodí.

Pokud jste u sebe či svých blízkých objevili znaky závislosti, neváhejte se obrátit na odborníky. Boj s drogovou závislostí je totiž obtížný a za pomoci pouze vlastních sil často marný, v některých případech dokonce nebezpečný.

http://www.substitucni-lecba.cz/

Autor:
www.ulekare.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A