Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

vydáno:

aktualizace:
25.06.2022 21:38

Praha - Českou obec sokolskou (ČOS) povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. ČTK to řekl mluvčí ČOS Jiří Reichl.

foto

Českou obec sokolskou povede i další tři roky starostka Hana Moučková (na snímku ze 14. června 2018), rozhodli delegáti na sjezdu. Bude to její páté funkční období. ČTK Šulová Kateřina

Prvním místostarostou se stal Martin Chlumský, který je dlouholetým ředitelem sokolské školy. Jako místostarosta pokračuje Miroslav Kroc. Jednatelem byl opět zvolen Josef Těšitel. V předsednictvu ČOS pak zasednou Martin Vlk, Martin Zuzaňák, Pavel Kramoliš, Jan Boris Uhlíř a Jiří Juřena.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety. "Musíme se vypořádat s rostoucími cenami energií, které jsou pro provozování sokoloven a sportovišť nepostradatelnou komoditou. Intenzivně vyjednáváme o tom, aby stát podpořil spolky a svazy a zajistil tak možnost sportování pro široké masy tak, jak bylo slibováno v programovém prohlášení vlády," uvedla Moučková. Vedle toho se podle ní Sokol bude muset vyrovnat s úbytkem členů po covidových restrikcích. "Takže následující období bude - řekla bych - poněkud složité," dodala.

V čele mužských složek Sokola pokračuje náčelník ČOS Petr Svoboda, novou náčelnicí je Eva Řibřidová. Novým předsedou odboru sportu je Jan Haupt. Nahradil dlouholetého předsedu Petra Syrového, který se rozhodl už nekandidovat. Vzdělavatelem ČOS byl opět zvolen Michal Burian.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152.000 členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A