Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu 17 forenzních expertů

vydáno:

aktualizace:
20.03.2023 21:01

Londýn/Praha - Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

foto

Ilustrační foto - Forenzní specialisté na místě činu. ČTK/DPA Swen Pfürtner

"Česká republika dlouhodobě podporuje Mezinárodní trestní soud a od začátku ruské agrese na Ukrajině se snaží poskytovat mu veškerou dostupnou pomoc a naplňovat jeho aktuální potřeby,“ uvedl Dvořák.

Konference v Londýně, kterou pořádala Británie a Nizozemsko, se zúčastnili zástupci 40 zemí, včetně hlavního prokurátora ICC Karima Khana a ukrajinského ministra spravedlnosti Denyse Maljuska.

Úvodem konference Khan potvrdil, že soud v Haagu minulý týden vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. ICC Putina a Lvovovou-Bělovovou stíhá konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Celodenní jednání v Londýně bylo zaměřené na shromažďování důkazů z Khanovy strany a jeho spolupráci s jednotlivými státy. Poté následovala diskuse o možnosti podpory obětí a svědků s cílem zamezení jejich opětovné traumatizaci v rámci procesu shromažďování důkazů, uvedlo v prohlášení ministerstvo spravedlnosti.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A