Česko dá dalších téměř 450 milionů Kč na humanitární pomoc Ukrajině

vydáno:

aktualizace:
05.05.2022 16:02

Varšava - Česká vláda dá dalších 18 milionů eur (zhruba 443 milionů korun) na humanitární pomoc Ukrajině. Dosud Česko poskytlo pomoc v hodnotě 22 milionů eur (přes 540 milionů korun). Na dnešní dárcovské konferenci ve Varšavě to oznámil ministr zahraničí Jan Lipavský. Během českého předsednictví v Radě Evropské unie v druhé polovině roku by podle něj Česko též mohlo uspořádat dárcovskou konferenci. Na té dnešní státy a organizace přislíbily celkem 6,5 miliardy dolarů (přes 150 miliard korun).

foto

Evropští lídři na dárcovské konferenci pro Ukrajinu ve Varšavě, 5. května 2022. ČTK/AP Michal Dyjuk

Lipavský řekl, že Česko společně s většinou světových zemí silně odsoudilo ozbrojený ruský útok na Ukrajinu a rozsáhlé útoky na civilní obyvatelstvo a infrastrukturu. "Zároveň odsuzujeme pokračující porušování mezinárodního humanitárního práva Ruskem," uvedl.

Od začátku ruské války na Ukrajině Česko poskytlo humanitární pomoc v hodnotě více než půl miliardy korun lidem v zemi i ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku. "Vzhledem k pokračující válce a rostoucím potřebám bych rád potvrdil mobilizaci dalších 18 milionů eur na pokračující humanitární pomoc," oznámil šéf české diplomacie.

Pomoc českého kabinetu tak dosáhne zhruba miliardy korun. Daleko vyšší částky se podle Lipavského sešly na účtech humanitárních organizací. "Za to patří velké poděkování všem českým občanům, kteří nějakým způsobem přispívají Ukrajincům v této nelehké situaci," řekl posléze novinářům.

Lipavský v krátkém projevu též připomněl, že Česko přijalo více než 300.000 ukrajinských uprchlíků. Válka na Ukrajině a související humanitární a geopolitické důsledky také definovaly priority nadcházejícího českého předsednictví v Radě EU.

"Jsme připraveni iniciovat komplexní program pro stabilizaci, rekonstrukci a odolnost Ukrajiny s regionálním přesahem do Moldavska a Gruzie," řekl.

Pokud to situace dovolí, Česko by mohlo také zorganizovat dárcovskou konferenci. "Máme takovou ambici a uvidíme, jestli se ji podaří naplnit. Není to jen o české vládě, je to o tom, že potřebujeme k tomu mít partnery. Jsem velmi optimistický v té ambici, věřím, že se nám to podaří zrealizovat," uvedl ministr na dotaz ČTK.

Na dárcovské konferenci pro Ukrajinu se vybralo 6,5 miliardy dolarů

Na mezinárodní dárcovské konferenci na pomoc Ukrajině ve Varšavě se vybralo 6,5 miliardy dolarů (152 miliard Kč), oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki. Desítkami milionů eur na humanitární pomoc přispěla řada evropských zemí. Evropská komise pošle 200 milionů eur (asi pět miliard korun), informovala agentura Reuters.

"Vaše přítomnost tady ukazuje, že nejsme lhostejní k utrpení, které způsobuje tato brutální a neospravedlnitelná válka," řekl šéf polské vlády na úvod akce, kterou spolupořádají Polsko a Švédsko. Účastní se jí také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová či předseda Evropské rady Charles Michel. "Je to důkaz, že naše podpora Ukrajině neopadá a že mezi námi nejsou žádní sobci," citovala Morawieckého agentura PAP.

Morawiecki uvedl, že Ukrajina potřebuje každý den asi 12.000 tun humanitární pomoci, dostává ale zhruba jen čtvrtinu.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó podle agentury MTI nabídl Ukrajině pomoc za 37 milionů eur (911 milionů korun) a odsoudil ruskou agresi i hrubé porušování lidských práv. "Zcela jasně dokážeme odlišit útočníka a napadeného," řekl. Švédsko slíbilo pomoc v hodnotě 23 milionů eur (567 milionů korun) a další finance pošlou rovněž Chorvatsko, Francie či Finsko.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal na konferenci poděkoval politikům a lídrům zúčastněných institucí za podporu a uvedl, že Ukrajina od začátku invaze získala finanční pomoc a zbraně v hodnotě více než 12 miliard dolarů (280 miliard korun).

Podle Evropské komise muselo kvůli vpádu ruské armády na Ukrajinu opustit své domovy zhruba osm milionů lidí, více než 5,3 milionu z nich uprchlo za hranice. Před začátkem ruské invaze 24. února žilo na Ukrajině 44 milionů lidí.

První dárcovská akce pro Ukrajinu se konala ve Varšavě před měsícem. Iniciativa Stand Up For Ukraine, spuštěná komisí a kanadskou vládou, přinesla něco přes deset miliard eur (skoro 250 miliard korun) včetně miliardové půjčky od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Zelenskyj: Ukrajina se musí přiblížit EU brzkým získáním postavení kandidáta

Ukrajina se musí přiblížit Evropské unii brzkým získáním postavení kandidáta na členství. Účastníkům dárcovské konference ve Varšavě to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se připojil přes videospojení. Nestačí podle něj sliby a perspektivy, nutné jsou praktické kroky.

Sjednocená Evropa může být silnou odpovědí na ruskou agresi, míní Zelenskyj. "Členství Ukrajiny v Evropské unii musí být absolutní skutečností. Nestačí sliby a perspektivy, ale praktické kroky. Vím, že jsme na tyto kroky připraveni, a vy to víte též," řekl prezident země, která už od konce února čelí ruské agresi.

Kyjev požádal o členství v EU krátce poté, co 24. února na Ukrajinu zaútočila ruská vojska. Žádost nyní zkoumá Evropská komise. Podle dřívějšího vyjádření zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Ihora Žovkvy Kyjev předpokládá, že status kandidátské země Ukrajina získá na summitu EU 23. či 24. června.

Ukrajina podle Zelenského už nyní připravuje rozsáhlý plán poválečné obnovy. "Potřebujeme strategický mezinárodní podpůrný plán pro Ukrajinu, který bude analogický k Marshallovu plánu," poznamenal. Americký Marshallův plán pomohl obnovit západní Evropu po druhé světové válce.

"Bude to investice do stability celé střední a východní Evropy. Agresor bude vědět, že neprolomí sílu Evropy a všech svobodných zemí," uvedl Zelenskyj. Investice musí být rychlé a dostatečné, aby se miliony uprchlých Ukrajinců mohly vrátit domů, dodal.

"Brutalita ruské agrese šokuje svět," řekla šéfka Evropské komise Von der Leyenová i s ohledem na svou nedávnou návštěvu Kyjeva a Buče, kde byly povražděny stovky civilistů. "Rusko páchá válečné zločiny na každodenní bázi," uvedla.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A