České velvyslanectví v Kábulu bude od příštího roku zrušeno

vydáno:

aktualizace:
02.11.2022 13:16

Praha - Od 1. ledna příštího roku bude zrušeno velvyslanectví České republiky v Kábulu. Rozhodl o tom ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který o svém záměru informoval vládu. Podle ministerstva nelze očekávat zlepšení bezpečnostní situace v zemi, kde loni v srpnu převzalo moc radikální hnutí Tálibán. Ambasáda byla dočasně uzavřena od loňského září.

foto

Ilustrační foto - Český ministr zahraničí Jan Lipavský, 18. srpna 2022. ČTK Kamaryt Michal

V polovině srpna 2021 po ofenzivě Tálibánu byl stažen a evakuován do ČR personál ambasády včetně ochranného týmu KAMBA. Tehdejší ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) poté 4. září rozhodl o dočasném uzavření ambasády.

Podle ministerstva nelze očekávat, že by mohlo dojít ke zlepšení zhoršené bezpečnostní situace v zemi. Vzhledem k vývoji v zemi a aktuálnímu stavu bilaterálních vztahů nepovažuje resort za důvodné existenci rezidentního velvyslanectví.

Činnost zrušené ambasády bude vykonávat velvyslanectví v pákistánském Islámábádu. Humanitární pomoc, kterou Afghánistánu Česko poskytuje, bude realizována skrze české nevládní organizace, jež působí na místě.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A