České dráhy vypsaly tendr na dodání až 47 elektrických vlaků za 8,4 miliardy Kč

vydáno:

aktualizace:
09.01.2023 15:05

Praha - České dráhy (ČD) vypsaly tendr na dodání a servis až 47 elektrických vlaků pro regionální dopravu v předpokládané výši 8,4 miliardy korun, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí ČD Lukáš Kubát. Nové vlaky mají být dvousystémové a konstruované pro rychlost až 160 km/h. Měly by jezdit například v Pardubickém kraji, ale zájem mají i další objednatelé.

foto

České dráhy, logo - ilustrační foto. ČTK Kamaryt Michal

Vítězný uchazeč mezinárodního tendru má ČD dodat moderní, klimatizované, nízkopodlažní elektrické jednotky s první a druhou třídou s kapacitou minimálně 140 míst k sezení určené pro obě hlavní trakční soustavy v České republice. Odhadovaná hodnota rámcového kontraktu je 8,4 miliardy korun a kromě pořízení vlaků zahrnuje i vybrané náhradní díly a kompletní servis po dobu až 15 let.

Ve vlacích bude wi-fi připojení, elektrické zásuvky pro napájení přenosné elektroniky a zásuvky na dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků nebo elektrokol. Počítá se také s prostorem pro umístění kočárků nebo jízdních kol a moderním audiovizuálním informačním systémem. Bezpečnost provozu zajistí vybavení evropským vlakovým zabezpečením ETCS a komunikačním systémem GSM-R.

České dráhy plánují v rámci Strategie 2030 investovat do obnovy vlaků do roku 2030 až 100 miliard korun. V současné době mají objednáno 110 elektrických jednotek RegioPanter, 76 motorových jednotek PESA, 20 devítivozových expresních souprav ComfortJet a 50 elektrických lokomotiv Siemens Vectron pro rychlost 230 km/h.

V předchozích týdnech byly vypsány soutěže na dodávku 15 jednotek napájených z trakčního vedení a baterií pro Moravskoslezský kraj, 90 elektrických jednotek pro pražskou aglomeraci a 60 jednotek pro vnitrostátní rychlíkové linky, konstruovaných na rychlost až 200 km/h.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A