České dráhy posílí okolo Vánoc a Nového roku dálkové vlaky na hlavních trasách

vydáno:

aktualizace:
21.12.2022 11:57

Praha - České dráhy (ČD) posílí před vánočními svátky a na Nový rok dálkové vlaky na nejvytíženějších linkách. Mimořádné posilové vozy na klasických rychlících a expresech nabídnou několik set míst k sezení navíc. Posilové vozy budou nasazeny od 22. prosince do 2. ledna. O volných dnech bude sváteční provoz. ČD o tom informovaly v tiskové zprávě. Posilovat spoje se chystá také RegioJet. Leo Express posílení spojů neplánuje. FlixBus rozhodne ve středu.

foto

Interiér vozu Českých drah. Ilustrační foto. ČTK Pancer Václav

Nejvíce posilových vozů zařadí ČD do provozu především ve dnech 22. a 23. prosince a potom 1. a 2. ledna. Posilové vozy budou zařazeny na dálkových linkách, například mezi Prahou a moravskými městy, na Jižním a Západním expresu a na dalších linkách. ČD do oběhu nasadí jedno pendolino navíc a soupravu railjet na jeden z dalších vlaků.

V pátek 24. prosince budou jezdit spoje ČD jako ve svátek a okolo 18:00 až 19:00 bude postupně provoz většiny regionálních i některých dálkových vlaků utlumen. V sobotu 25. prosince pojedou vlaky také podle svátečních jízdních řádů, klasický sváteční provoz však začne až mezi 6:00 a 7:00 ráno. Podle svátečních jízdních řádů pojedou vlaky ČD i v pondělí 26. prosince.

Velký zájem je o všechny dálkové spoje v různých směrech, jedna z nejvytíženějších tras míří na střední a severní Moravu, zájem je i o trasy vedoucí na jih a západ republiky, uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Plně rezervované nebo s posledními volnými místy jsou vybrané spoje na Slovensko. Ceny ČD neupraví.

RegioJet navýší před Vánoci a během vánočních svátků kapacitu vlakových spojů o 15 až 20 procent, kapacita autobusových spojů bude navyšována podle potřeby, uvedla společnost. Posílené spoje nasadí od 20. prosince do 2. ledna, už nyní však v návaznosti na rostoucí poptávku posiluje páteční a víkendové spoje. Aktuálně jsou k dispozici posilové vozy na lince Praha - Košice a Praha - Přemyšl, a to ve vybrané dny od 20. prosince do 2. ledna. Popularita spojů na Slovensko je vysoká, uvedl v tiskové zprávě Regiojet. Posíleny jsou také linky Praha - Vídeň - Budapešť a Praha - Bratislava - Žilina, dodala společnost.

Spoje ve směru z Prahy, jsou již vyprodané, uvedla mluvčí RegioJet Alexandra Janoušek. V opačném směru podle ní zůstává volných míst dostatek. V období mezi svátky jsou vyprodané pouze některé mezinárodní spoje. Mezi nejvíce obsazené patří spoje z Košic do Prahy, nebo spoje mezi Budapeští a Prahou, řekla mluvčí.

Některé spoje Leo Express jsou téměř vyprodané a navyšování spojů není plánováno, sdělil ČTK mluvčí Emil Sedlařík. Zájem je podle něj především o cestování mezi Prahou a Moravou a také na Slovensko a do polského Krakova.

FlixBus rozhodne o posílení spojů ve středu, uvedl mluvčí Tomáš Beránek. Autobusový dopravce sleduje rychle se zvyšující zájem o spojení o svátcích. Největší zájem na vnitrostátních trasách je o cesty mezi Prahou a Brnem, velká poptávka je i o jízdy do Karlových Varů, Liberce, Chomutova, Teplic a Plzně. Cenové úpravy FlixBus nechystá.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A