Česká ekonomika podle Svazu průmyslu stále není v dobré kondici

vydáno:

aktualizace:
02.05.2023 12:46

Praha - I když se Česko vyhnulo pokračování recese, ekonomika není v dobré kondici. Vedle slabé spotřeby se potýká i s poklesem investic. V tiskové zprávě to dnes uvedl Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) v reakci na zveřejněné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) v prvním čtvrtletí. Podle ČSÚ ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,1 procenta, meziročně klesla o 0,2 procenta. Svaz letos očekává hospodářskou stagnaci.

foto

Pracovník ve strojírenství. Ilustrační foto. ČTK Šálek Václav

"Během zimního období se naštěstí nekonaly žádné katastrofické scénáře, které předvídaly nedostatek zemního plynu či extrémní růst jeho ceny. Konec roku byl však poznamenán zpomalením výkonu a i když se ekonomika zřejmě vyhnula pokračování technické recese, hospodářství není v silné kondici," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky SP ČR Bohuslav Čížek.

"Firmy se i v novém roce potýkají s dřívějšími překážkami od stále vysokého meziročního růstu inflace spojené s inflačními očekáváními, drahých cen energie ve srovnání s globální konkurencí až po nedostatek pracovníků a ochlazování poptávky," doplnil Čížek.

Další měsíce podle něj dávají naději na zlepšení, vývoj ale nebude jednoduchý. Česká ekonomika je podle SP ČR po předchozích krizích velmi citlivá na negativní výkyvy, jako jsou zhoršení ekonomického výkonu eurozóny, zdražení energií nebo dodávky čipů či jiných výrobních dílů.

Za celý letošní rok očekává SP ČR hospodářskou stagnaci, HDP podle jeho prognózy vzroste o 0,1 procenta. V příštím roce by mělo přijít ekonomické oživení s růstem HDP 3,4 procenta.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A