Ceny plynu v Evropě výrazně klesají po výstupu na rekordní maxima

vydáno:

aktualizace:
23.12.2021 16:07

Amsterodam/Moskva - Ceny plynu v Evropě se dnes výrazně snižují poté, co se během týdne vyšplhaly na nová rekordní maxima. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce před 16:00 SEČ vykazovala pokles o zhruba 21 procent na 136 eur (zhruba 3400 Kč) za megawatthodinu (MWh). V úterý poprvé v historii překročila 170 eur za MWh.

foto

Plynovod, zásobník plynu - ilustrační foto ČTK/AP Pavlo Palamarchuk

Dnešnímu poklesu cen plynu nezabránila ani skutečnost, že plynovod Jamal již třetím dnem pracuje v obráceném režimu, plyn tedy proudí z Německa do Polska. Právě přerušení dodávek plynovodem Jamal do Německa stálo za předchozím výstupem cen na rekordní maxima. Podle obchodníků k dnešnímu poklesu cen přispěly zprávy o několika zásilkách zkapalněného zemního plynu (LNG) mířících do Evropy. Od začátku letošního roku nicméně ceny plynu v Evropě nadále vykazují nárůst o více než 600 procent, napsala agentura Reuters.

Ruská makléřská společnost Aton varovala, že v brzké době nelze na evropském trhu s plynem očekávat výraznější pokles napětí. "Evropská plynová krize nabírá na intenzitě. Navzdory potenciální úlevě v důsledku přesměrovávání zásilek LNG z Asie do Evropy očekáváme, že evropské ceny plynu zůstanou minimálně během zimní sezony na vysoké úrovni," dodala.

Moskva se letos v souvislosti s růstem cen plynu stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému povolení provozu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Rusko však taková obvinění odmítá.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes kritiku, že Moskva zavinila rekordně vysoké ceny plynu v Evropě, označil za nespravedlivou. Ruský plynárenský gigant Gazprom podle něj plní všechny své závazky vůči odběratelům.

Plynovod Jamal vede z Ruska do Německa přes Bělorusko a Polsko, objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů. Dva velcí němečtí odběratelé tento týden potvrdili, že Gazprom své smluvní závazky plní.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A