Cenu Paměti národa získala podporovatelka partyzánů i ukrajinský disident

vydáno:

aktualizace:
17.11.2022 22:02

Praha - Cenu Paměti národa dnes v Národním divadle v Praze získalo pět osobností z Česka, Slovenska a Ukrajiny, které vzdorovaly komunismu nebo nacismu. Ocenění dostala například žena, která podporovala za druhé světové války partyzány, nebo ukrajinský disident, který strávil sedm let v pracovním táboře a pět let ve vyhnanství v Kazachstánu. Ocenění každoročně uděluje společnost Post Bellum pamětníkům zlomových momentů minulého století.

foto

Předání Cen Paměti národa členům odboje proti nacismu a komunismu, 17. listopadu 2022, Národní divadlo, Praha. Oceněný ukrajinský disident Myroslav Marynovyč strávil v 70. a 80. letech sedm let v pracovním táboře a pět let ve vyhnanství. ČTK Šulová Kateřina

Předání Cen Paměti národa členům odboje proti nacismu a komunismu. 17. listopadu 2022, Národní divadlo, Praha. Oceněná Marie Susedková za pomoc svému bratranci strávila dva a půl roku v komunistických pracovních táborech. Cenu obdržela Marie Susedková, která za pomoc svému bratranci strávila dva a půl roku v komunistických pracovních táborech. Další oceněnou je Anna Šestáková, jejíhož manžela komunisté náhle zavřeli za protistátní činnost. Anna zůstala sama se třemi malými dětmi a nálepkou nepřítele státu. Dvakrát ji nuceně a náhle vystěhovali, a když jí příslušníci StB nabídli spolupráci, kategoricky odmítla donášet na svou rodinu a přátele.

Dnešní večer připomněl i příběh Pavla Eli Vaga, který se jako dvanáctiletý chlapec skrýval jen se sestrou ve slovenských horách, aby se vyhnuli židovským transportům. Další oceněná Marie Henzlová pak i přes vážné nebezpečí spolu s příbuznými podporovala partyzány za druhé světové války a zaplatila za to ztrátou svých nejmilejších.

Jedno ocenění udělili organizátoři netradičně ukrajinskému disidentovi Myroslavovi Marynovyčovi. Ten strávil v 70. a 80. letech sedm let v pracovním táboře a pět let ve vyhnanství v Kazachstánu. Ceremoniál zakončila ukrajinská hymna.

Ceny Paměti národa uděluje od roku 2010 společnost Post Bellum jako uznání těm, kteří ve svém životě dokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova. Smyslem je ocenit pamětníky, kteří se zachovali v těžkém životním okamžiku hrdinně či se nezpronevěřili svým životním postojům. Ať už jde o válečné veterány, disidenty, politické vězně, odbojáře, perzekvované spisovatele, představitele undergroundu, skauty, příslušníky církví nebo přeživší holokaust.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A