Celníci na D2 zajistili skoro tunu tablet, šlo by z nich vyrobit 80 kg pervitinu

vydáno:

aktualizace:
26.09.2022 10:41

Brno - Celníci minulý týden zajistili ve voze kontrolovaném na dálnici D2 tři čtvrtě tuny tablet s obsahem efedrinu pro výrobu pervitinu. Je to největší záchyt na jihu Moravy minimálně za 25 let. Z daného množství by bylo možné vyrobit až 80 kilogramů pervitinu. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí celníků Lada Temňáková. Policie v souvislosti s tím obvinila dva lidi, oba jsou ve vazbě a v případě prokázání viny jim hrozí až dvanáct let vězení.

foto

Látka pro výrobu pervitinu. Ilustrační foto. ČTK/AP Michael Probst

Hlídka celníků kontrolovala vozy na dálnici D2 v noci ze čtvrtka na pátek. Zastavila i projíždějící dodávku s polskou poznávací značkou. V ní bylo pět palet zboží, které mělo být převezeno z Rumunska do Ostravy. Podle dokladů šlo o látku Efedrina Arena 50 mg v dózách po 1500 tabletách, bylo tam 2000 dóz, tedy asi tři miliony tablet. "Protože řidič nepředložil hlídce potřebné doklady a převoz zboží se tak uskutečnil v rozporu s českými, ale i evropskými předpisy, celníci pojali podezření, že by se mohlo jednat o ´materiál´ pro nelegální výrobu drog," uvedla mluvčí.

Látka efedrin bývá zneužita k výrobě metamfetaminu, lidově řečeno "pervitinu". Z daného množství by podle mluvčí bylo možné vyrobit až 80 kilogramů této nebezpečné látky. "Po základním prověření řidiče a spolucestující celníci okamžitě vyrozuměli Operační centrum Celní správy ČR. Kontrolované vozidlo i s osobami bylo v doprovodu hlídky převezeno na pracoviště celního úřadu, kde si případ převzali kolegové z oddělení Protidrogové Brno Generálního ředitelství cel," uvedla mluvčí

Zadrženi byli podle ní dva lidé, byli vyslechnuti a následně umístěni do cely předběžného zadržení. "V současné době jim už bylo sděleno obvinění z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy," uvedla mluvčí. Oba jsou ve vazbě. V případě prokázání spáchání trestného činu jim hrozí trest odnětí svobody na osm až dvanáct let nebo propadnutí majetku.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A