Část Čechů před Vánoci a svátečním stresem prchá do zahraničí

vydáno:

aktualizace:
14.12.2021 12:54

Brno - Někdo se na vánoční tradice a setkávání s blízkými těší celý rok, jiný před Vánoci raději prchá do zahraničí. Cestovní kanceláře potvrzují zvýšený zájem o zájezdy a pobyty v termínu svátků. "Vánočním turistům", které oslovila ČTK, české svátky nechybí, naopak je mnozí vnímají jako stresující. Vánoční atmosféru jde podle nich vytvořit kdekoliv.

foto

Moře, pláž, dovolená, západ slunce - ilustrační foto. ČTK/AP Aaron Favila

Češi o Vánocích podle cestovních kanceláří míří do hor i k moři, konkrétně do Rakouska, Egypta, Spojených arabských emirátů nebo na Kanárské ostrovy. Patří mezi ně i Karolína, která strávila svátky mimo Českou republiku už třikrát. "Vánoce jsou plné stresu, nátlaku a lhaní o Ježíškovi. S partnerem jsme se rozhodli dát si od toho odstup a odletět pryč. Letos je strávíme na Tenerife," řekla. Čas s rodinou tráví ráda, ale nemá potřebu jej dohánět ve vánočním období. "Společné večeře si dopřáváme po celý rok, navíc za námi rodiče po českých Vánocích přiletí," dodala.

Láká také exotika, třeba Dominikánská republika, Zanzibar nebo Maledivy. "Pryč jsem byla asi osmkrát, například na Kubě nebo na Srí Lance. České Vánoce mi nikdy nechyběly. Atmosféra jde vytvořit kdekoliv. Vždy s sebou vozím vánoční ozdobu, kterou věším na palmu, perníčky a víno," popsala Olina, která loňské svátky strávila v Kostarice. Na Vánoce jezdí pryč, protože si jindy nemůže vzít tak dlouhé volno z práce a nelíbí se jí přístup rodičů ke svátkům.

Podobně to vidí i Jan. "Nemám rád nucené setkávání s rodinou jen proto, že jsou Vánoce. Pokud s někým chci strávit čas, potkám se s ním kdykoliv. Letošní Vánoce strávím v Peru," uvedl.

Oproti minulé zimě, výrazně poznamenané pandemií koronaviru a tehdejšími přísnějšími opatřeními, zájem o zájezdy výrazně stoupl. Vede Rakousko a Egypt, uvedla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Zájem o podobné destinace mají také klienti cestovní kanceláře Exim Tours. "Kromě Egypta evidujeme velký zájem o pobyty v Emirátech nebo na Zanzibaru," uvedl mluvčí Petr Kostka.

Obavy z cestování v době pandemie pomohlo utlumit očkování. Řada lidí si také podle Řezníčkové platí speciální pojištění. To jim hradí případné náklady vzniklé při onemocnění covidem před zájezdem nebo i v jeho průběhu, uvedla Řezníčková. Hodně lidí využívá infolinky, kde si ověřuje dostupnost destinací a aktuální podmínky pro vstup.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A