Brnem prošel slavnostní průvod, připomněl 1200 let od první zmínky o Moravě

vydáno:

aktualizace:
17.09.2022 12:30

Brno - Historickým centrem Brna dnes prošel slavnostní průvod s desítkami lidí v krojích a dobovém oděvu a množstvím moravských vlajek a vlaječek. Byl součástí Dne za Moravu, který je připomínkou 1200. výročí první písemné zmínky o Moravanech. Za zvuku bubnů a lidových moravských písniček prošel průvod od sochy Jošta na Moravském náměstí kolem kostela svatého Jakuba přes náměstí Svobody na Zelný trh ke Staré radnici a poté znovu na náměstí Svobody.

foto

Oslava výročí 1200 let od první písemné zmínky o Moravě, 17. září 2022, Brno. Průvod městem šel od kostela sv. Tomáše. ČTK Hlaváčová Monika

"Den za Moravu je nepolitická oslava Moravy, její historie, kultury a tradic," uvedla místopředsedkyně pořádajícího spolku Moravská národní obec Lenka Holaňová. Před obědem byly také předány ceny osobnostem Moravy. Pořadatelé vybrali nejlepší hráče kolové všech dob, bratry Jana a Jindřicha Pospíšilovy, akademického malíře a restaurátora Radomíra Surmu, historika Jiřího Pernese, vinaře Miloše Michlovského a Jarmilu Vítoslavskou, která desetiletí šije hanácké kroje.

Morava byla po staletí svébytnou zemí jako součást českého knížectví a posléze království a svoji identitu si zachovala až do roku 1948, kdy komunisté rozčlenili stát na kraje bez ohledu na zemské hranice. Dnes jsou na Moravě čtyři kraje, historická zemská hranice zhruba půlí Vysočinu a menší části Moravy jsou i v Pardubickém a Jihočeském kraji. Dodnes se někteří Moravané aktivně snaží o oživení moravské identity, ale Moravské zemské hnutí nemá jako politická síla velký význam.

První zmínka o Moravanech pochází z Letopisů království Franků, které je zmiňují u příležitosti sněmu ve Frankfurtu, kam v roce 822 svolal císař Ludvík, vládce Franské říše, velmože a také vyslance východních Slovanů.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A