Britský premiér Sunak slíbil, že se inflace letos sníží na polovinu

vydáno:

aktualizace:
04.01.2023 18:08

Londýn - Britský premiér Rishi Sunak dnes slíbil, že jeho vláda letos dosáhne snížení inflace na polovinu a zajistí růst ekonomiky a snížení státního dluhu. V projevu v tiskovém centru olympijské vesnice ve východním Londýně se věnoval i nelegální migraci a vzdělání: mimo jiné chce, aby se děti ve školách až do 18 let povinně věnovaly nějakému druhu matematiky. Mnoho prostoru naopak nevěnoval krizi britského zdravotnického systému (NHS) a stávkám.

foto

Britský premiér Rishi Sunak, 4. ledna 2023.  ČTK/AP Stefan Rousseau

Britský premiér vyzdvihl technologické inovace jako způsob řešení energetické krize a prostředek k naplnění cílů uhlíkové neutrality. "Ke změně ale potřebujeme odvahu. Británie musí být nejvíce inovativní ekonomikou na světě," řekl Sunak.

V projevu slíbil, že jeho vláda vytvoří "lepší budoucnost pro děti i vnoučata", a požádal veřejnost, aby ho "soudila na základě výsledků, kterých dosáhne". Neposkytl ovšem mnoho detailů k tomu, jak chce své hospodářské plány realizovat. Sunakovi kritici zpochybňují, že 42letý bývalý finanční analytik nadnárodní banky Goldman Sachs dokáže dovést Konzervativní stranu k vítězství ve volbách, které jsou nyní plánovány na leden 2025.

Citlivým tématům, jako jsou krize zdravotnického systému NHS a stávky zaměstnanců různých oborů, se premiér věnoval až v odpovědích na novinářské dotazy, ačkoli za jednu ze svých pěti priorit označil snahu snížit počet lidí čekajících na lékařskou péči. Uvedl, že na nemocničních lůžkách leží až 30.000 lidí, kteří by ve skutečnosti mohli být v jiném typu pečovatelského zařízení nebo v domácí péči. Vláda se podle premiéra zaměří také na takzvané "virtuální nemocniční oddělení", tedy podporu domácí léčby i s přístroji, a na lepší prevenci.

Z průzkumu veřejného mínění společnosti Savanta ComRes v pondělí vyplynulo, že více než čtvrtina dospělých Britů se v posledních 12 měsících pokusila objednat na osobní prohlídku u praktického lékaře, ale nepodařilo se jí to. Výzkum si objednala britská strana Liberální demokraté, která vládu obvinila z dlouholetého "špatného řízení a zanedbávání" zdravotnických služeb.

Záchranáři NHS napříč Británií v uplynulých týdnech vyhlašovali nouzové stavy a žádali lidi, aby si ambulanci volali jen v případech, kdy je ohrožen život. O totéž žádají veřejnost některé pohotovosti. Matthew Taylor, výkonný ředitel NHS Confederation, která zaštiťuje zdravotnický systém Anglie, Walesu a Severního Irska, řekl listu The Guardian, že zdravotnictví bude v alarmujícím stavu patrně až do Velikonoc.

Už úvodem projevu dnes Sunak přislíbil omezení přílivu migrantů, kteří do Británie přicházejí nelegálně. "Pokud připlujete do této země nelegálně, budete bryskně posláni pryč. Ty lodě zastavíme," prohlásil.

Sunak je stejně jako jeho předchůdkyně Liz Trussová zastáncem programu deportací do Rwandy těch žadatelů o azyl, kteří do Británie přišli nelegálně. Program z dílny bývalé konzervativní ministryně Priti Patelové jako zákonný v prosinci uznal londýnský vrchní soud. Vláda však ve věci čelí dalším právním krokům.

V souvislosti se stávkami, ke kterým se v minulém roce kromě zdravotníků uchýlili i zaměstnanci veřejné dopravy, pošty nebo právníci, Sunak řekl, že ve veřejném prostoru je mnoho dezinformací a "vláda si váží práce odborů".

Na novinářský dotaz, zda se vláda z problémů dokáže "vymotat pomocí zákonů", Sunak odpověděl, že "vláda je vždy otevřená dialogu". Schválí ale zákony, které "znovu nastolí rovnováhu tak, aby lidé už nemuseli čelit takovým narušením ve službách", řekl premiér a naznačil, že další oznámení na toto téma přinese v příštích dnech.

Důraz dnes britský premiér kladl také na důležitost rodiny ve státě jako celku i v jednotlivých komunitách. "Nezáleží na tom, jak vaše rodina vypadá, pokud je láska tím, co vás spojuje," řekl Sunak.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A