Brazilské úřady budou vyšetřovat Bolsonarovu roli při podněcování násilností

vydáno:

aktualizace:
14.01.2023 15:57

Brasília - Soudce brazilského nejvyššího soudu zahrnul bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara do vyšetřování násilností, které se odehrály v hlavním městě Brasílii minulou neděli 8. ledna, uvedly dnes tiskové agentury. Bolsonaro, ani jeho tři synové, kteří jsou zákonodárci, se k tomu dosud nevyjádřili, poznamenala agentura AP. Kvůli svému podílu při rabování státních institucí byl dnes zatčen Bolsonarův exministr spravedlnosti Anderson Torres, napsala agentura AFP.

foto

V Brazílii pronikli příznivci exprezidenta Jaira Bolsonara nesouhlasící s jeho nástupcem Luizem Ináciem Lulou da Silva do budovy parlamentu v metropoli Brasília. 8. ledna 2023.  ČTK/AP Eraldo Peres

Rozhodnutí, které přijal soudce nejvyššího federálního soudu Alexandre de Maraes, předcházela žádost generální prokuratury, která chce vyšetřit Bolsonarovu roli při nedělní demonstraci v hlavním městě, kdy protestující vnikli do sídel parlamentu, prezidentské kanceláře a nejvyššího soudu. Podle státních zástupců Bolsonaro podnítil násilný protest svým zpochybňováním důvěryhodnosti brazilského volebního systému.

Názor, že za nedělní výtržnosti nese odpovědnost i Bolsonaro, zastává také brazilská vláda. Ta poukazuje na to, že bývalý prezident opakovaně zpochybňoval věrohodnost brazilského volebního systému, aniž by svá tvrzení podložil důkazy, neuznal svou volební porážku a odmítl se zúčastnit ceremoniálů při převodu moci.

Bolsonaro je nyní ve Spojených státech, kam odletěl pár dní před koncem mandátu, a tvrdí, že se chce do Brazílie vrátit. Násilné vniknutí do sídel nejvyšších státních institucí odmítl. Média však poukázala na to, že tento týden sdílel video, které zpochybňovalo vítězství jeho soupeře v druhém kole a současného prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy. Bolsonaro vítězství Luly nikdy otevřeně neuznal a po druhém kole na konci října přestal až na několik málo výjimek vystupovat na veřejnosti.

Stíhán v souvislosti s nedělní demonstrací je i bývalý Bolsonarův ministr spravedlnosti Anderson Torres. Ten byl v době demonstrací šéfem veřejné bezpečnosti v hlavním městě. Na konci prosince ale odcestoval s Bolsonarem do Spojených států. Podle státních zástupců si v úřadů počínal nedbale. V jeho domě policie nalezla návrh vládního dekretu, který měl zabránit převodu moci na nového prezidenta. Torres ale tvrdí, že znění dokumentu, o kterém informovala brazilská média, je vytržen z kontextu. Zatčen byl při příletu z USA na letiště v Brasílii.

"Ukazuje se, že to, čeho jsme byli svědky 8. ledna, nebyl ojedinělý čin a že (návrh dekretu) je jedním z článků řetězce převratu," řekl ve čtvrtek večer nynější ministr spravedlnosti Flávio Dino.

V neděli vtrhlo do sídel parlamentu, prezidentské kanceláře a nejvyššího soudu na 3000 lidí a poničili interiér budov. Podle médií shromáždění svolali příznivci bývalého prezidenta Bolsonara, kteří proti výsledkům voleb demonstrují od konce října. Brazilská vláda označila výtržnictví za pokus o státní převrat.

Brazilské úřady vyšetřují, kdo umožnil Bolsonarovým radikálním příznivcům zaútočit na nejvyšší soud, parlament a prezidentský palác ve snaze zvrátit výsledky říjnových voleb. Vyšetřování se týká osob, které svolaly výtržníky do hlavního města nebo zaplatily za jejich přepravu, jakož i lidí zodpovědných za bezpečnost a pořádek, kteří možná stanuli stranou, aby nechali vypuknout chaos, poznamenala AP.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A