Bouře Agatha na jihu Mexiku má už 11 obětí, dvě desítky lidí se pohřešují

vydáno:

aktualizace:
01.06.2022 08:03

Mexiko - Tropická bouře Agatha, která dorazila o víkendu na jih Mexika jako první hurikán sezóny v oblasti, si vyžádala už 11 obětí, včetně dvou dětí, další dvě desítky lidí se pohřešují. Informoval o tom guvernér postiženého státu Oaxaca Alejandro Murat. Varoval rovněž, že kvůli záplavám hrozí další sesuvy.

foto

Satelitní snímek tropické bouře Agatha u mexického pobřeží na snímku z 30. května 2022. ČTK/AP neuveden

Agatha se jižně od pobřeží Mexika v Tichém oceánu vytvořila v sobotu. Na pobřeží v oblasti města San Pedro Pochutla ve státě Oaxaca udeřila v pondělí jako hurikán druhého stupně a přinesla vítr o rychlosti až 165 kilometrů v hodině a silné deště. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) šlo o nejsilnější hurikán, který v květnu zasáhl mexické tichomořské pobřeží od začátku vedení těchto statistik v roce 1949.

Postupem nad pevninou hurikán Agatha zeslábl opět na bouři. Ta se v noci na dnešek podle agentury Europa Press pohybovala směrem na severovýchod a provázel ji vítr o rychlosti asi 65 kilometrů v hodině.

Oběti si vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které hurikán způsobil. Některé obce kvůli tomu zůstaly odříznuty od okolního světa a obyvatelům pomáhá civilní obrana. Kvůli vichru také bylo bez proudu na 70.000 domácnosti, někde se ani dnes nepodařilo ještě dodávky obnovit.

Hurikánová sezona trvá v Tichomoří od poloviny května do konce listopadu a v Atlantiku od června do konce listopadu. Podle některých expertů jsou hurikány kvůli klimatickým změnám intenzivnější, napsala agentura DPA.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A