Boluartová se omluvila za smrt desítek lidí při protestech, ale neodstoupí

vydáno:

aktualizace:
14.01.2023 07:35

Lima - Peruánská prezidentka Dina Boluartová se v projevu k národu omluvila za smrt desítek lidí při protivládních protestech v posledních týdnech. Ale prohlásila, že odstoupit nehodlá, uvedla agentura Reuters.

foto

Prezidentka Peru Dina Boluarteová, 8. prosince 2022. ČTK/AP Fernando Vergara

Boluartová také přijala rezignaci ministra vnitra Víctora Rojase, kterého nahradil policejní generál ve výslužbě Vicente Romero. Odstupující ministr vnitra byl ostře kritizován za to, že se policie dopouští přehnaného použití síly proti demonstrantům, uvedla agentura AFP. Připomněla, že Romero již působil jako ministr vnitra v roce 2018 za prezidenta Pedra Pabla Kuczynského.

Nepokoje v Peru vypukly poté, co parlament v polovině prosince odvolal prezidenta Pedra Castilla, který oznámil úmysl zákonodárný sněm rozpustit. Ve funkci ho nahradila viceprezidentka Dina Boluarteová, jejíž rezignaci protestující požadují. Při protestech přišlo při střetech s policií o život 41 demonstrantů a jeden policista, uvedla v pátek peruánská generální prokuratura, která začala některá úmrtí vyšetřovat. Dalších sedm lidí zemřelo při incidentech souvisejících s protesty.

Generální prokuratura také uvedla, že během protestů se zranilo 365 civilistů a 176 příslušníků bezpečnostních sil. Zadrženo bylo 329 lidí. Prokuratura oznámila, že začalo 11 různých vyšetřování, jejichž cílem je určit zodpovědnost za úmrtí při demonstracích.

Tento týden úřady oznámily předběžné vyšetřování prezidentky Boluarteové, premiéra Alberta Otároly a ministrů obrany a vnitra pro podezření z genocidy, zabití a vážných zranění.

K prošetření úmrtí a použití síly ze strany bezpečnostní složek vyzvaly Peru i organizace ze zahraničí, například Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva či Amnesty International.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A