Biden oznámil sankce proti firmě, která budovala Nord Stream 2

vydáno:

aktualizace:
23.02.2022 22:34

Washington - Vláda Spojených států uvalí sankce na společnost, která má na starosti budování rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, oznámil dnes americký prezident Joe Biden. Opatření označil za součást úvodní odpovědi na kroky Moskvy spojené s Ukrajinou. Bidenova vláda také naznačila, že v další fázi by mohl přijít zákaz vývozu amerických technologií do Ruska, píše deník The New York Times.

foto

Cedule ukazuje směr k plynovodu Nord Stream 2 (na snímku z 16. září 2020). ČTK/DPA Jens Büttner

Krok mířící proti společnosti Nord Stream 2 AG přichází poté, co Německo v úterý pozastavilo proces zprovoznění plynovodu vedoucího přes Baltské moře. USA s jeho stavbou od počátku nesouhlasily, loni ale nakonec Bidenova vláda od uvalení sankcí na vedení projektu upustila. Společnost Nord Stream 2 AG je registrovaná ve Švýcarsku, patří ovšem pod ruského energetického giganta Gazprom, uvádí televize CNN.

"Pověřil jsem dnes svoji administrativu, aby uvalila sankce na Nord Stream 2 AG a její řídící pracovníky," uvádí Biden ve stručném prohlášení. Děkuje v něm německému kancléři Olafu Scholzovi, s nímž prý "úzce koordinoval" snahy zastavit projekt daného plynovodu v případě vpádu ruských vojáků na Ukrajinu.

Bílý dům následně specifikoval, že sankce se netýkají bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který působí v ruských energetických společnostech a je mimo jiné předsedou představenstva firmy řídící stavbu Nord Streamu 2. Naopak terčem amerických opatření je výkonný ředitel firmy Matthias Warnig, uvádí agentura Reuters s odvoláním na web amerického ministerstva financí.

Dnešní oznámení je podle amerického prezidenta součástí stejného sankčního balíku jako kroky oznámené v úterý, které míří proti malému počtu ruských bank a "elitám" a proti obchodování s ruským státním dluhem. Tato "prvotní dávka" sankcí přišla poté, co se Rusko rozhodlo uznat nezávislost dvou separatistických "lidových republik" vyhlášených před několika lety na východě Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil do oblasti vyslat vojáky, a USA či Británie proto hovoří o začátku ruské invaze na Ukrajinu.

"Jak jsem jasně řekl, nebudeme váhat s dalšími kroky, bude-li Rusko pokračovat v eskalaci," uvádí Biden. V této souvislosti se spekuluje i o zákazu exportu amerických technologických výrobků.

"Rozhodne-li se (Putin) pro invazi... tak jej od toho odstřihneme," řekl dnes náměstek z amerického ministerstva financí Wally Adeyemo. "Odstřihneme jej od západních technologií, které jsou klíčové pro rozvoj jeho armády," pokračoval v rozhovoru na televizi CNBC.

Biden a jeho vláda čelí výzvám republikánských politiků, ale i některých demokratů, aby postupovali vůči Rusku ostřeji, píše agentura AP. Vláda USA sice od úterka v kontextu dění na východě Ukrajiny hovoří o ruské invazi, slibované ničivé sankce ale ihned nepřišly. Nástroje na oslabení ruské ekonomiky nyní připravuje i skupina v americkém Senátu složená ze členů obou hlavních politických stran.

Přístup Bidena dnes hájila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která řekla, že vláda má v záloze připravená další opatření. "Prezident plně rozumí tomu, jaké dopady tyto sankce budou mít, a je naprosto připraven jít až do konce," řekla. Vyjádřila přesvědčení, že Biden vyhlašuje "rychlá" a "závažná" opatření.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A