Biden na informace o ruských jaderných zbraních reagoval extrémně negativně

vydáno:

aktualizace:
27.05.2023 06:49

Washington - Za extrémně negativní označil americký prezident Joe Biden svou reakci na zprávy o tom, že Rusko už začalo s přesunem nestrategických jaderných zbraní do Běloruska. Napsala to agentura Reuters. O zahájení přesunu zbraní ve čtvrtek informoval běloruský vůdce Alexandr Lukašenko.

foto

Ilustrační foto - Americký prezident Joe Biden, 31. března 2023.  ČTK/AP Susan Walsh

"Měli jsme připravit sklady a tak dále. To jsme udělali, takže přemisťování jaderné munice už začalo," uvedl Lukašenko, podle něhož Bělorusko bude garantovat její bezpečnost.

Americké ministerstvo zahraničí přišlo s kritikou hned ve čtvrtek, když "ostře odsoudilo" souhlas Běloruska s tím, aby Rusko na jeho území rozmístilo nestrategické jaderné zbraně. V pátek se s krátkým vyjádřením přidal i Biden. Spojené státy nicméně nevidí důvod k úpravám své vlastní jaderné doktríny a jsou přesvědčeny, že nic nenasvědčuje tomu, že se Rusko jadernou zbraň chystá použít.

Taktické jaderné zbraně s menší výbušnou silou jsou určené pro využití na bojišti a nejsou tak ničivé jako strategické jaderné zbraně. Bělorusko je nejbližším spojencem Ruska, které už 15 měsíců vede válku proti Ukrajině. Své vojáky do bojů sice Minsk nevyslal, ale poskytl Rusku k útoku proti Ukrajině své území. V počáteční fázi invaze odtud ruská vojska vedla ofenzivu na Kyjev.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A