Běloruská opozice se obává mobilizace na podporu Rusů na Ukrajině

vydáno:

aktualizace:
07.01.2023 09:31

Minsk - Běloruská opozice se obává možné mobilizace v Bělorusku na podporu ruské invaze na Ukrajině. Německým médiím to podle agentury DPA řekl bývalý ministr kultury Pavel Latuška, který žije v exilu ve Varšavě a je členem exilové vlády opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské.

foto

Ilustrační foto - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (uprostřed) v vojenskými armádními hovoří s novináři na vojenském výcvikovém prostoru u města Osipoviči, kde 17. února 2022 pokračovaly vojenské manévry běloruské a ruské armády. ČTK/AP Maxim Guchek

Běloruskému autoritářskému vůdci Alexandru Lukašenkovi stačí už jen stisknout na příkaz z Kremlu tlačítko, aby mohl začít mobilizovat. Latuška uvedl s odkazem na zdroje z Minsku, že téměř všichni zaměstnanci běloruského ministerstva vnitra byli požádáni, aby odevzdali své pasy. Tyto informace pocházejí z různých měst v zemi. "To znamená, že tito lidé již nemohou opustit území Běloruska, pokud budou mobilizováni," vysvětlil Latuška.

Podle opozičního politika lze také pozorovat, že se ruská vojenská přítomnost v Bělorusku neustále stupňuje. Týká se to jak počtu vojáků tak vojenského vybavení. "Vojenská cvičení ruských ozbrojených sil, včetně cvičení spolupráce mezi ozbrojenými silami Ruska a Běloruska, se konají pravidelně," řekl Latuška.

Obavy z aktivního zapojení běloruské armády do ruské útočné války proti Ukrajině se objevují prakticky od začátku ruské invaze do sousední země na konci února 2022. Ruské ozbrojené síly využily území spojeneckého Běloruska jako výchozí bod pro útoky na Ukrajinu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A